Kotas-Turoboyska Sławomira, Prawo spadkowe. Vademecum

Monografie
Opublikowano: WKP 2024
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Prawo spadkowe. Vademecum

Autor fragmentu:

WSTĘP

Oddaję w ręce Czytelników Vademecum. Prawo spadkowe, które zgodnie z założeniami stanowi syntetyczne opracowanie zagadnień związanych z prawem spadkowym. Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów kierunków prawniczych, ale również aplikantów zawodów prawniczych i wszystkich innych zainteresowanych tematyką prawa spadkowego.

Opracowanie zostało pomyślane tak, aby przy zachowaniu systematyki Kodeksu cywilnego odnosić się zarówno do zagadnień stricte materialnych, jak i związanych z nimi kwestii procesowych. Uwzględniono w nim zatem nie tylko rozważania z zakresu prawa cywilnego, ale również postępowania cywilnego, odnoszące się do spraw dotyczących spadków.

Każdy rozdział zawiera tożsamą strukturę. Na początku omawiane są podstawowe pojęcia związane z tematyką rozdziału, następnie kwestie bardziej złożone wyjaśniane są w formie graficznej za pomocą tabel i schematów. Dalej Czytelnik może zweryfikować swoją wiedzę dzięki przygotowanym dla niego kazusom i testom. W lepszym zrozumieniu sposobu stosowania omawianych przepisów w praktyce pomóc mają opracowane wzory pism procesowych, aktów notarialnych oraz orzeczenia sądów. Zwieńczenie każdego rozdziału stanowi wykaz przykładowych orzeczeń i literatury, dotyczących zagadnień poruszanych w ramach rozdziału, przydatnych do zaznajomienia się z opracowanym tematem. Dzięki temu Vademecum stanowi przykład nowoczesnego podręcznika, zawierającego kompleksowy zestaw narzędzi potrzebnych każdemu studentowi do przyswojenia wiedzy z zakresu prawa spadkowego.

Stan prawny publikacji przyjęto na dzień 2.10.2023 r. z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z 28.07.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw , wchodzących w życie 15.11.2023 r.

Autorka

Autor fragmentu:

RozdziałI
ZAGADNIENIA OGÓLNE ZWIĄZANE Z PRAWEM SPADKOWYM

1.Podstawowe pojęcia

1.1.Spadek

W art. 922 k.c. ustawodawca zawarł kryteria przynależności do spadku, które pozwalają na stworzenie swego rodzaju definicji spadku. Kierując się wskazówkami znajdującymi się w powołanym przepisie, można stwierdzić, że spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego (spadkodawcy), które z chwilą jego śmierci (chwila otwarcia spadku) przechodzą na jedną lub kilka osób (spadkobierców), jeśli ustawa nie wyklucza możliwości ich dziedziczenia. Należy mieć na uwadze, że zazwyczaj majątek zmarłego oraz masa spadkowa pozostawiona przez niego nie będą przedstawiać tożsamej wartości. Ustawa przewiduje bowiem, że nie wszystkie prawa należące przed śmiercią do spadkodawcy wchodzą w skład masy spadkowej. Ponadto niektóre składniki spadku powstają dopiero po śmierci spadkodawcy – możliwe jest zarówno generowanie kosztów, np. kosztów postępowania spadkowego, jak i zysków ze spadków – dochodów spadkowych.

Do spadku nie należą, zgodnie z dyspozycją art. 922 § 2k.c., prawa i obowiązki zmarłego...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX