Dąbek Dorota (red.), Zimmermann Jan (red.), Problemy legislacji administracyjnej

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Problemy legislacji administracyjnej

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Coroczne Letnie Warsztaty Doktoranckie, przeznaczone dla doktorantów z całej Polski zajmujących się prawem administracyjnym, mają już wieloletnią tradycję i zyskały sobie wysoki prestiż w środowisku administratywistów. Ich wartość jest co najmniej podwójna. Z jednej strony młodzi naukowcy, stawiający pierwsze kroki w nauce prawa administracyjnego, mogą na tych warsztatach zaprezentować swoje konkretne osiągnięcia i poddać się ocenie profesjonalnego jury, składającego się z kadry profesorskiej zajmującej się tą dyscypliną prawa. Dodatkową motywacją jest ułożenie każdej konferencji odbywającej się w ramach warsztatów w konwencji konkursu z nagrodami. Można więc już na początku swojej drogi naukowej zdobyć liczącą się pozycję laureata ogólnopolskiego konkursu. Z drugiej strony, co ma także znaczącą wartość, warsztaty umożliwiają nieformalne, swobodne kontakty doktorantów z profesorami z różnych uczelni. Dla obu „stron” ta okoliczność, że można nawiązać rozmowę na tematy naukowe, a także na każdy inny temat z przedstawicielami innego pokolenia, stanowi niezaprzeczalną wartość. Sprzyja temu kameralna atmosfera warsztatów, wspólne obrady, ale i wspólne wycieczki lub wspólne spędzanie czasu.

W każdym roku warsztaty organizuje inny ośrodek akademicki, proponując ogólną tematykę konferencji. W każdym też roku zainteresowanie warsztatami jest duże, o czym świadczy duża liczba nadsyłanych opracowań. W roku 2019 organizatorem była Katedra Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zaprosiła Uczestników i Jurorów do malowniczej miejscowości Wola Kalinowska, położonej na granicy Ojcowskiego Parku Narodowego. Obrady odbywały się w wygodnym pensjonacie, a piękna okolica niewątpliwie sprzyjała spędzaniu czasu wolnego.

Jako temat zeszłorocznych Warsztatów wybraliśmy problematykę legislacji administracyjnej, obawiając się nieco, czy zagadnienia te są na tyle atrakcyjne dla doktorantów, że spotkają się z odpowiednim zainteresowaniem z ich strony. Obawy te okazały się nieuzasadnione. Wpłynęło ponad 30 opracowań, spośród których ze względu na ograniczenia czasowe wybrano 20. W rezultacie – z powodu różnych zdarzeń losowych – wygłoszono 16 referatów dotyczących problematyki legislacji administracyjnej. Rozrzut tematyczny był dość duży, jednak niektóre obszary tej tematyki pozostały nieruszone. Nie zajęto się na przykład zagadnieniami legislacji administracyjnej na poziomie centralnym, kwestiami związanymi z wydawaniem rozporządzeń lub zarządzeń organów centralnych, nie sięgnięto do kwestii ustaw z zakresu prawa administracyjnego, które, jakkolwiek są wydawane przez Sejm, są przygotowywane przez komórki rządowe. Wytłumaczenie tego zjawiska jest proste. Temat: „Zagadnienia legislacji administracyjnej” jest bardzo obszerny i nic dziwnego, że Autorzy wybrali z tych zagadnień tylko niektóre elementy. W efekcie prezentowana książka nie pretenduje do miana monografii wyczerpującej temat legislacji administracyjnej, stanowiąc wybór wątków związanych z tą tematyką. Nie mogło być inaczej: publikujemy tylko raport z przeprowadzonego konkursu. Zaprezentowane artykuły złożyły się na cztery grupy, dość odrębne od siebie. Pierwsza z nich dotyczy ogólnych zagadnień legislacji, choć w jej ramach przewijają się zwłaszcza wątki dotyczące prawa miejscowego. Druga grupa opracowań omawia zagadnienia planowania, w tym też powiązaną z prawem miejscowym tematykę tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Grupa kolejna omawia problemy sądowoadministracyjne związane z tworzeniem tych aktów prawotwórczych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą być przedmiotem skargi do sądu administracyjnego. Wreszcie czwarta grupa artykułów jest całkowicie odmienna, co można tłumaczyć aktualnością reform szkolnictwa wyższego.

W niniejszej książce zebraliśmy teksty wystąpień wygłoszonych na Warsztatach w 2019 r., podzielonych według powyższego schematu. Zaznaczyliśmy te osoby, które zdobyły w konkursie nagrody lub wyróżnienia.

Mamy nadzieję, że proponowany zbiór spotka się z zainteresowaniem, stanie się ważną pozycją w literaturze prawa administracyjnego, a także będzie inspiracją do uczestnictwa w kolejnych warsztatach w roku 2020.

Kraków, luty 2020 r.

Dorota Dąbek

Jan Zimmermann

Autor fragmentu:

Część pierwsza ZAGADNIENIA OGÓLNE

JĘZYK LEGISLACJI ADMINISTRACYJNEJ – ADEKWATNOŚĆ, PRECYZYJNOŚĆ, KOMUNIKATYWNOŚĆ

1.Wprowadzenie

Jednym z istotnych aspektów prawa stanowionego jest język, w którym prawo jest tworzone. To z językową warstwą tekstu prawnego spotykamy się w pierwszej kolejności, czytając dany akt prawny, i to ona, z reguły, przesądza o wstępnej ocenie i rozumieniu tekstu prawnego. Niebagatelne znaczenie język prawa ma również przy, następującej później, wykładni tekstu prawnego; nie tylko z uwagi na częstokroć stosowaną językową wykładnię prawa, ale zwłaszcza z powodu determinującego wpływu języka na każdą inną metodę jego wykładni. W rozumieniu tekstu prawnego, co naturalne, nie chodzi bowiem o jego literalny odbiór, ale o odczytanie go jako tekstu prawnego, a więc jako tekstu, z którego wynikają określone normy prawne. Z uwagi na tę specyfikę prawa stanowionego od tekstów prawnych, bardziej niż od tekstów innego rodzaju, wymaga się spójności, precyzyjności, komunikatywności, jasności czy też adekwatności do powziętego zamiaru prawodawcy.

Osiągnięcie powyższych, postulowanych cech prawa przez...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX