Maziarz Agnieszka, Przekształcenie spółdzielczych praw do lokali

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2011
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Przekształcenie spółdzielczych praw do lokali

Autor fragmentu:

Wstęp

W większości systemów prawnych lokal może stanowić przedmiot odrębnej własności albo przedmiot ukształtowanego na wzór własności ograniczonego prawa rzeczowego. W naszym systemie prawnym odrębna własność lokalu została szczegółowo uregulowana już w okresie międzywojennym na podstawie rozporządzenia Prezydenta RP z 4 października 1934 r. o własności lokali (Dz. U. RP Nr 94, poz. 848 ze zm.).

Aktualnie w naszym ustawodawstwie lokal może stanowić przedmiot lokatorskiego prawa do lokalu, własnościowego prawa do lokalu, a także może być przedmiotem własności. Źródeł regulacji tych praw należy poszukiwać w przepisach ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) oraz ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).

Niniejsza monografia jest poświęcona zagadnieniom związanym z przekształcaniem spółdzielczych praw do lokali w odrębną własność. Zgodnie bowiem z założeniem ustawodawcy prawa te mają zostać docelowo przekształcone w prawo własności, którego zakres wyznacza przepis art. 140 k.c. W książce omówiono treść i zakres, a także sposób powstania lokatorskiego i własnościowego prawa do lokalu. Po drugie przedstawiono sposoby i możliwości przekształcenia tych praw w odrębną własność. Opracowanie dotyka także zagadnień związanych z ujawnianiem tych praw do księgi wieczystej. Poruszana tematyka posiada bogaty dorobek orzecznictwa i piśmiennictwa, który został przytoczony przy omawianiu poszczególnych problemów wraz ze spostrzeżeniami wynikającymi z praktyki sędziego wieczystoksięgowego. Założeniem Autorki było, aby czytelnicy zainteresowani obrotem tych praw na rynku nieruchomości mogli znaleźć istotne wskazówki i informacje bez konieczności poszukiwania w innych źródłach, a także zapoznać się z jej stanowiskiem w kwestiach, co do których nie ma jednolitości poglądów.

Z uwagi na fakt, że prawa do lokali są nabywane najczęściej w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny, monografia dotyka także problemów związanych z przynależnością tych praw do majątku wspólnego małżonków, a także pokazuje sposoby wyjścia ze wspólności ustawowej i podziału między małżonkami. W tym przedmiocie przytoczono poglądy doktryny i aktualne orzecznictwo. Przedstawione przez Autorkę tezy wynikają z przemyśleń i praktyki, a także z analizy już wcześniej wyrażonych w tym przedmiocie poglądów. Praca jest adresowana do osób, które zawodowo zajmują się ustanawianiem tych praw i przekształcaniem ich w odrębną własność.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

1.Uwagi wstępne

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego polega na możliwości używania lokalu mieszkalnego przez członka spółdzielni. Obecnie prawo to jest ustanawiane na podstawie umowy. Essentialia negotii umowy ustanowienia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego określa art. 9 ust. 1 u.s.m. Przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Po stronie spółdzielni istnieje obowiązek oddania lokalu mieszkalnego do używania, natomiast po stronie członka spółdzielni istnieje obowiązek wniesienia wkładu mieszkaniowego oraz uiszczania opłaty określonej w ustawie i statucie.

Charakter tego prawa polega na tym, że:

1)

jest niezbywalne - nie można zatem przenieść tego prawa na inną osobę w drodze czynności prawnej,

2)

jest niedziedziczne - nie przechodzi na spadkobierców...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX