Czabański Jacek, Konieczny Tomasz, Korpalski Mariusz, Przewodnik frankowicza

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Przewodnik frankowicza

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Przewodnik frankowicza to aktualna, wzbogacona licznymi przykładami i odwołaniami do orzecznictwa sądowego praca zbiorowa autorstwa wyróżniających się prawników z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w sporach konsumencko-bankowych. Traktuje o wszystkich istotnych problemach nurtujących samych kredytobiorców, ich pełnomocników, a także sędziów prowadzących tysiące procesów wymagających oceny ważności czy skuteczności różnego rodzaju umów kredytu z elementem walutowym.

W przeciwieństwie do innych publikacji tego typu dostępnych na rynku, omawiających prawa konsumentów będących stroną kredytów indeksowanych lub denominowanych kursem franka szwajcarskiego (CHF) lub innej waluty obcej, nie jest to informator o usługach prawnych określonego podmiotu ani też opracowanie dziennikarskie. Autorzy niniejszej pozycji to adwokat i radcowie prawni prowadzący konkurencyjne kancelarie prawne, którzy łączą wiedzę teoretyczną z zakresu prawa konsumenckiego i bankowego z jej praktycznym zastosowaniem na salach sądowych.

W efekcie publikacja może służyć jako źródło wiedzy o zawieranych na masową skalę w Polsce przeszło dekadę temu – i w większości nadal stosowanych – umowach kredytu z elementem walutowym zarówno dla osób żywotnie zainteresowanych swoją sytuacją prawno-ekonomiczną (czyli kredytobiorców), jak i dla powiększającego się grona prawników reprezentujących ich prawa i interesy w sporach (coraz częściej sądowych) z bankami. Ponadto niniejsze opracowanie może się okazać pomocne dla sędziów rozpatrujących obecnie tysiące spraw wymagających oceny aspektu ważności całej umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego kursem waluty obcej jako takiej bądź też rodzących konieczność analizy przesłanek abuzywności poszczególnych postanowień umownych.

Czytelnik dowie się z lektury Przewodnika m.in. tego, jakiego rodzaju rozwiązania i klauzule umowne budzą w tego typu kontraktach istotne wątpliwości (nie tylko natury prawnej), jaka była historia takich produktów w Polsce i innych krajach, jakie roszczenia mogą wynikać z zawarcia lub stosowania wadliwych umów kredytu oraz jak sądy (począwszy od sądów rejonowych w Polsce, a na Sądzie Najwyższym czy Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej kończąc) rozstrzygają spory na linii konsument–bank. Opracowanie traktuje bowiem także o przesłankach wypowiedzenia umowy kredytu; nie zapomniano w nim również o sprawach egzekucyjnych prowadzonych na podstawie wystawianych jeszcze kilka lat temu bankowych tytułów egzekucyjnych (BTE).

W publikacji nie mogło oczywiście zabraknąć odpowiedzi autorów na nurtujące obecnie kredytobiorców, pełnomocników oraz sędziów pytania i zagadnienia, jak choćby problem potrącenia i różnych skutków nieważności umowy kredytu (teoria dwóch kondykcji vs teoria salda) czy kwestia zgłaszanego w mediach przez przedstawicieli banków tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Autorzy fragmentu:

Rozdział1
KTO I JAK JEST CHRONIONY? UPRAWNIENIA KREDYTOBIORCY A OCHRONA KONSUMENTA PRZED NIEUCZCIWYMI WARUNKAMI

1.1.Pojęcie konsumenta

Pojęcie konsumenta obejmuje osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą (tu: bankiem) czynności niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Jest to pojęcie zdefiniowane w art. 221 k.c. W literaturze dominuje szeroka wykładnia pojęcia konsumenta, związana z odniesieniem w tym przepisie do „bezpośredniego” związku czynności z działalnością gospodarczą i, w konsekwencji, z istnieniem kategorii czynności „pośrednio” związanych, ale jednak związanych z działalnością gospodarczą . Za pośrednio związane rozumie się czynności leżące poza zakresem specjalizacji (branży) prowadzonej działalności.

Podobne stanowisko reprezentowane jest również w orzecznictwie , chociaż można także spotkać się z poglądem odmiennym, pomijającym przesłankę „bezpośredniego związku” .

Przedstawionemu tu szerokiemu ujęciu statusu konsumenta nie sprzeciwiają się przepisy dyrektywy 93/13/EWG. Wprawdzie przepis art. 2 lit. btej dyrektywy prezentuje pojęcie konsumenta ograniczone do osoby...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX