Sługocka Martyna, Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego - najnowsze zmiany

Monografie
Opublikowano: WKP 2024
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego - najnowsze zmiany

Autor fragmentu:

WSTĘP

Wielka reforma planowania przestrzennego stała się faktem – dnia 24.09.2023 r. weszła w życie od dawna wyczekiwana tzw. duża nowelizacja, czyli ustawa z 7.07.2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1688).

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu tego aktu, zaproponowane zmiany mają na celu uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedur planistycznych. Jak wynika z danych, prawie 1/3 planów miejscowych jest procedowana ponad 3 lata. W miastach wojewódzkich, gdzie przygotowywanych jest najwięcej planów miejscowych, ten wskaźnik wynosi ponad 50%. Wraz ze zmianami w procedurze zaproponowano wyodrębnienie przepisów dotyczących partycypacji społecznej jako osobnego rozdziału. Ma to na celu podwyższenie standardów prowadzenia rozmów z mieszkańcami, uporządkowanie, rozszerzenie i otwarcie katalogu możliwych do stosowania narzędzi partycypacji o nowe techniki, m.in. związane z cyfryzacją, oraz unowocześnienie stosowanego słownictwa zgodnie z rozwojem tej dziedziny wiedzy.

Rzeczywiście zakres wprowadzonych zmian jest bardzo szeroki i zarówno dotyczy wszystkich rodzajów i etapów procedur planistycznych, jak i dotyka każdego podmiotu, który bierze z nich udział. Co więcej, ustawa nowelizująca nie wchodzi w życie w jednym czasie – zmiany zaczną obowiązywać odpowiednio 24.09.2023 r., 1.01.2025 r. i 1.01.2026 r.

Najważniejsze postanowienia ustawy nowelizującej, takie jak nowe definicje, plan ogólny, procedura planistyczna planów miejscowych, zintegrowany plan inwestycyjny czy nowe zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy, zostaną omówione poniżej.

Warto jednak wspomnieć, że reforma planowania przestrzennego to też wiele mniejszych zmian, które może nie są aż tak rewolucyjne, ale mają znaczenie dla wielu podmiotów zainteresowanych i uczestniczących w procedurach planistycznych i różnego rodzaju postępowaniach administracyjnych.

Te mniejsze zmiany dotyczą m.in. obniżenia lub wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego, uchwały reklamowej czy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydawanego przez wojewodę.

Zgodnie z postanowieniami ustawy nowelizującej informacje i dane z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, w tym dane przestrzenne, są gromadzone w tzw. rejestrze urbanistycznym prowadzonym w systemie teleinformatycznym. Szczegółowe omawianie jego zakresu w publikacji jest bezcelowe (wymagałoby przytoczenia całych przepisów), ale warto pamiętać o istnieniu tego rejestru i możliwości korzystania z jego zawartości.

Autor fragmentu:

Rozdział1
NOWE DEFINICJE USTAWOWE

Jak wiele aktów prawnych ustawa z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2023 r. poz. 977 ze zm.) zawiera definicje pojęć, które są w niej użyte. W przypadku tej konkretnej ustawy jest to o tyle istotne, że przywołane definicje są stosowane także przy interpretacji zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, czyli mają realny wpływ na inne postępowania, np. w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę.

Mocą ustawy nowelizującej do art. 2 u.p.z.p. dodano następujące punkty zawierające nowe definicje:

pkt 5a – inwestycja uzupełniająca – należy przez to rozumieć inwestycję w zakresie budowy, zmiany sposobu użytkowania lub przebudowy sieci uzbrojenia terenu w rozumieniu art. 2 pkt 11p.g.k., dróg publicznych, linii kolejowych, obiektów infrastruktury publicznego transportu zbiorowego, obiektów działalności kulturalnej, obiektów opieki nad dziećmi do lat 3, przedszkoli, szkół, placówek wsparcia dziennego, placówek opieki zdrowotnej, obiektów, w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX