Tomaszewska Barbara, Rozliczenie składki zdrowotnej 2023

Monografie
Opublikowano: WKP 2023
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Rozliczenie składki zdrowotnej 2023

Autor fragmentu:

WSTĘP

Od 1.01.2022 r. zlikwidowano możliwość odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych i zmieniono zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. W ciągu 2022 r. kolejne zmiany miały na celu doprecyzowanie wprowadzonych zmian i wyjaśnienie wątpliwości, jakie zaczęły pojawiać się przy stosowaniu przepisów.

Po zmianie przepisów dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej (art. 27 u.p.d.o.f.), podatek liniowy (art. 30c u.p.d.o.f.) i opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (art. 30ca u.p.d.o.f.) to dochód jest podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniu przedsiębiorca wpłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne od miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowiącej dochód z działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka, z zastrzeżeniem, że tak ustalona podstawa wymiaru składki za dany miesiąc nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego.

W przypadku przedsiębiorców, którzy stosują opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, po zmianie przepisów składka na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest od miesięcznej podstawy wymiaru tej składki, którą stanowi kwota odpowiadająca 60%/100%/180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, w zależności od osiągniętych od początku roku kalendarzowego przychodów z działalności gospodarczej.

Po ponad roku obowiązywania zmienionych przepisów dzień 22.05.2023 r. będzie ostatnim dniem na złożenie dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2023 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na opłacenie należnych składek za kwiecień 2023 r. wraz z dopłatą składki rocznej. Natomiast dzień 1.06.2023 r. będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Nowe przepisy są skomplikowane i cały czas budzą wątpliwości. Publikacja stanowi przewodnik po przepisach regulujących zasady ustalania wysokości miesięcznej i rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne płaconej przez przedsiębiorców. W publikacji omówione zostały obowiązujące przepisy w tym zakresie, a także przedstawione wyjaśnienia ZUS dotyczące stosowania zmienionych przepisów. W opracowaniu omówiono m.in. zasady stosowane przy ustalaniu miesięcznej i rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne, nowy wzór DRA i zasady jego wypełniania, zasady postępowania w przypadku nadpłaty i niedopłaty składki wynikającej z rozliczenia rocznego, przypadki, kiedy należy korygować rozliczenie roczne, zwolnienia z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, zasady, jakie należy stosować przy ustalaniu podstawy wymiaru składki w przypadku zakończenia działalności i ponownego jej rozpoczęcia w trakcie roku, wpływ zmiany formy opodatkowania na podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, ustalenie podstawy wymiaru składki w przypadku zmiany formy opodatkowania od stycznia 2023 r., zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku innych osób prowadzących działalność pozarolniczą, a także obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku prowadzenia kilku działalności.

Publikacja przeznaczona jest dla praktyków – przedsiębiorców i księgowych.

Autor fragmentu:

1.Składka na ubezpieczenie zdrowotne, podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa, podatek liniowy)

Na podstawie przepisów art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 1a u.ś.o.z. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są:

osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z 6.03.2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) – osobami, o których mowa w art. 18 ust. 1 pr. prz., oraz osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z 6.03.2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2561 ze zm.) oznacza osobę, o której mowa w art. 8 ust. 6ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX