Muzyka Maciej, Skarga na przewlekłość postępowania cywilnego

Monografie
Opublikowano: WKP 2023
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Skarga na przewlekłość postępowania cywilnego

Autor fragmentu:

Wstęp

Ustawą z 17.06.2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki wprowadzono do systemu prawa polskiego środek prawny, zwany w języku prawniczym skargą na przewlekłość. Ustawodawca zdecydował się uregulować ten środek prawny w sposób jednolity dla postępowania cywilnego, karnego oraz sądowoadministracyjnego poprzez odesłanie zawarte w art. 8 ust. 2 u.s.n.p.s., który nakazuje sądowi w sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania toczącego się na skutek skargi stosować odpowiednio przepisy o postępowaniu zażaleniowym obowiązującym w postępowaniu, którego skarga dotyczy.

Monografia powstała na podstawie rozprawy doktorskiej przygotowanej pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Demendeckiego i obronionej w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Przedmiotem rozważań jest analiza funkcjonowania skargi na przewlekłość na gruncie postępowania cywilnego i ocena istniejącej regulacji z perspektywy efektywności i prawidłowości postępowania cywilnego. Funkcjonowanie skargi na przewlekłość w polskim systemie prawa ma swoją genezę w europejskim systemie praw człowieka, z tego względu instytucja skargi na przewlekłość została poddana ocenie również z perspektywy zgodności ze standardami prawnymi kształtowanymi przez orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Wybór tematu podyktowany został przede wszystkim brakiem opracowania monograficznego, które poddawało analizie i ocenie regulacje ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki na gruncie postępowania cywilnego. Niniejsza monografia ma na celu przede wszystkim analizę instytucji skargi na przewlekłość na gruncie postępowania cywilnego. Dodatkowo celem jest ocena, czy skarga na przewlekłość postępowania przyczynia się do wzmacniania efektywności i prawidłowości postępowania cywilnego.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Prawo do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie jako standard międzynarodowego systemu praw człowieka

1.Standard prawny ochrony prawa do rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie

Celem niniejszego rozdziału jest zaprezentowanie szerszego spojrzenia na kształtowanie się fundamentów instytucji skargi na przewlekłość. Jej genezy należy niewątpliwie upatrywać w prawie do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie, które stanowi jeden ze standardów międzynarodowego systemu praw człowieka. Przedstawienie wspomnianych standardów jest konieczne do wyjaśnienia genezy i ewolucji ustawy z 17.06.2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, ponadto stanowi nakreślenie pewnego wzorca, dzięki któremu można poddać rzetelnej ocenie aktualnie obowiązującą regulację na gruncie postępowania cywilnego. Poznanie standardów prawnych kształtujących instytucję skargi na przewlekłość jest konieczne do dokonania prawidłowej wykładni przepisów ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX