Podrecki Paweł, Środki ochrony praw własności intelektualnej

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2010
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Środki ochrony praw własności intelektualnej

Autor fragmentu:

Wstęp

W Dyrektywie enforcement (2004/48/WE) przewidziano po raz pierwszy kompleksową harmonizację przepisów zapewniających ochronę praw własności intelektualnej w Unii Europejskiej. Założeniem tej Dyrektywy jest określenie katalogu i kształtu roszczeń z tytułu naruszenia praw własności intelektualnej oraz uregulowanie najważniejszych zagadnień procesowych wyrażających specyfikę praw własności intelektualnej. Rozwiązania wprowadzone Dyrektywą enforcement mają w wymiarze europejskim niewątpliwie fundamentalne znaczenie dla całego systemu prawa własności intelektualnej oraz prawa cywilnego.

Ustawa z 9 maja 2007 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 99, poz. 662) wprowadziła zmiany w przepisach, które mają stanowić implementację Dyrektywy enforcement do prawa polskiego. Zakres i charakter tej regulacji jest główną przyczyną uzasadniającą potrzebę omówienia środków ochrony praw własności intelektualnej i zaproponowania wykładni umożliwiającej efektywne stosowanie nowych przepisów w ramach systemu prawa cywilnego.

Głównym założeniem prowadzonej analizy prawnej jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w systemie prawa własności intelektualnej powinny znaleźć się szczególne środki ochrony dostosowane do charakteru prawnego dóbr niematerialnych. Rozwijając to zagadnienie, w pracy przedstawione zostaną przede wszystkim roszczenia służące ochronie praw własności intelektualnej oraz środki procesowe, które mają wzmocnić sytuację prawną uprawnionego. Rezultatem rozważań nad obowiązującymi rozwiązaniami w polskim prawie własności intelektualnej powinno być, posługując się metodą dogmatyczną, zaproponowanie interpretacji przepisów na tle dotychczasowych poglądów doktryny i orzecznictwa oraz w świetle regulacji Dyrektywy enforcement. Krytyczna ocena polskich przepisów może być również punktem wyjścia do formułowania wniosków de lege ferenda.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Zakres ochrony praw własności intelektualnej

1.Zagadnienia ogólne

1.1.Uwagi wprowadzające

Głównym przedmiotem prowadzonej w niniejszej pracy analizy prawnej jest charakter i zakres roszczeń negatoryjnych i kompensacyjnych w prawie własności intelektualnej. Tej problematyce poświęcono najwięcej miejsca, głównie w zakresie omówienia roszczeń kompensacyjnych, które ze względu na swoją nową normatywną postać wymagają zaprezentowania zarówno w ujęciu ich historycznego rozwoju, jak i porównania obowiązujących regulacji w ustawie o prawie autorskim i prawie własności przemysłowej.

Rozdział wprowadzający zawiera uwagi dotyczące pojęcia własności intelektualnej. Umieszczono w nim ponadto katalog praw własności intelektualnej. Ważną częścią tego rozdziału jest określenie charakteru dóbr niematerialnych i modelu ich ochrony ze względu na konieczność wskazania istotnych różnic w przyznanych roszczeniach w razie ich naruszenia. Odniesienie się do modelu ochrony opartego na prawie własności oznacza, że w prawie własności intelektualnej punktem wyjścia większości rozważań będą konstrukcje...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX