Brzostowska Monika, Kubiesa Patrycja, Ulgi i zwolnienia w podatkach dochodowych

Monografie
Opublikowano: WKP 2024
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Ulgi i zwolnienia w podatkach dochodowych

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Ulgi podatkowe to jedna z możliwości zmniejszenia obciążeń fiskalnych. Artykuł 3 pkt 6 o.p. definiuje ulgi podatkowe jako przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku, z wyjątkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13.01.1994 r., SA/Po 1598/93 , uznał, że „Wszelkie przywileje podatkowe (a takimi są zarówno zwolnienia podatkowe, jak i ulgi podatkowe) są wyjątkiem od jednej z kluczowych zasad każdego demokratycznego państwa prawnego realizującego zasady sprawiedliwości społecznej. Zwolnienia i ulgi podatkowe przyznawane tylko niektórym podatnikom są odstępstwem od zasady sprawiedliwości podatkowej, która oznacza powszechność opodatkowania oraz równość podatkową, wymagając od wszystkich obywateli jednomiernej ofiary na cele publiczne”.

Autorzy fragmentu:

1.OMÓWIENIE RÓŻNIC W ULDZE PODATKOWEJ, ZWOLNIENIU W PODATKU I ODLICZENIU OD DOCHODU CZY PODATKU

Podatnicy niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy pracują na etacie lub wykonują czynności na podstawie innego stosunku prawnego, mają wiele możliwości, by zapłacić niższy podatek dochodowy. Należy podkreślić, że skorzystanie przez podatnika z jakiejkolwiek ulgi jest jedynie możliwością, z której podatnik, jeżeli spełnia określone warunki przewidziane przepisami ustawy, może, ale nie musi skorzystać. Zatem konstrukcja ulg ma charakter fakultatywny. Podatnik może zrezygnować z korzystania z ulg, nawet jeżeli przysługują mu one.

Odliczenia i zwolnienia wymagają spełnienia określonych warunków, aby podatnik mógł z nich skorzystać. Niektóre są rozliczane już w trakcie roku podatkowego, inne wymagają złożenia zeznania rocznego i wykazania tam przysługującej preferencji.

Zwolnienia mogą dotyczyć podatnika jako podmiotu (zwolnienie podmiotowe) lub określonej czynności (zwolnienie przedmiotowe). Możliwe jest wyróżnienie również zwolnień o charakterze...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX