Szumiło-Kulczycka Dobrosława (red.), W pogoni za rzetelnym procesem karnym. Księga dedykowana Profesorowi Stanisławowi Waltosiowi

Monografie
Opublikowano: WKP 2022
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

W pogoni za rzetelnym procesem karnym. Księga dedykowana Profesorowi Stanisławowi Waltosiowi

Autor fragmentu:

SŁOWO WSTĘPNE REKTORA UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

Nie ulega wątpliwości, że Pan Profesor Stanisław Waltoś, obchodzący w tym roku 90. rocznicę swoich urodzin, jest postacią nieprzeciętnie zasłużoną dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dla nauki polskiej i europejskiej.

Bogatego dorobku Pana Profesora, na który składają się wybitne dokonania o charakterze naukowym, dydaktycznym, organizacyjnym i popularyzatorskim, nie sposób przedstawić, a co dopiero omówić w tekście o tak skromnej objętości. Można by w związku z tym postawić tezę, w tych okolicznościach nieszczególnie jednak ryzykowną, że osiągnięciami Pana Profesora dałoby się z powodzeniem obdzielić przynajmniej kilku utytułowanych uczonych.

Wkład, jaki w trakcie swej bez mała 70-letniej pracy Pan Profesor Stanisław Waltoś wniósł w rozwój nauki, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowa, Małopolski i Rzeczypospolitej Polskiej, należy uznać za imponujący i trudny do przecenienia. Jako wybitny historyk i teoretyk prawa, który swemu wszechstronnemu zainteresowaniu problematyką prawa karnego dawał wyraz w niezliczonych publikacjach naukowych (posiadających niejednokrotnie fundamentalne znaczenie dla dyscypliny), wycisnął niezatarty ślad na życiorysach co najmniej kilku pokoleń polskich prawników. Stał się dla nich w ten sposób niekwestionowanym autorytetem i wzorem do naśladowania.

Bezsporne jest, że koncepcje tworzone i popularyzowane przez Pana Profesora w minionych latach – zwłaszcza w okresie, w którym uczestniczył w pracach Komisji ds. Reformy Prawa Karnego, powołanej w celu opracowania projektu nowego kodeksu prawa karnego – nie przestają rezonować w środowisku polskich adwokatów, prokuratorów i sędziów, będąc dla nich niewyczerpanym źródłem inspiracji, z którego czerpać mogą między innymi w codziennej praktyce.

Zasługuje ponadto na podkreślenie, że w toku swej działalności Pan Profesor Stanisław Waltoś z powodzeniem łączył misję uczonego i nauczyciela akademickiego z obowiązkami Dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius – które w trakcie swej kadencji, trwającej w latach 1977–2011, poddał gruntownej, wieloetapowej modernizacji, przygotowując je tym samym na wszelkie wyzwania współczesności – a także z konsekwentnym, głębokim zaangażowaniem w sprawy publiczne.

Z budzącym podziw zaangażowaniem Pan Profesor uczestniczył również w pracach Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa oraz wielu innych instytucji muzealniczych i społecznych. Dał się w ten sposób poznać jako społecznik autentycznie zatroskany o sprawy bliskie mieszkańcom Krakowa i Małopolski, jak również o kondycję dziedzictwa kulturowego regionu.

Za szczególnie cenny trzeba także uznać udział Pana Profesora w obradach Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako Senator najstarszej polskiej Wszechnicy od lat służy jej sprawom bezinteresownie i z bezgranicznym oddaniem, z wirtuozerią wykorzystując swą erudycję, rozległą i gruntowną wiedzę, długoletnie doświadczenie, a także niedościgły talent analityczny i niepospolity dar wymowy.

W związku z prześwietnym jubileuszem Pana Profesora Stanisława Waltosia pragnę w imieniu Senatu UJ i całej Społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazać Panu Profesorowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Prof. dr hab. Jacek Popiel

Autorzy fragmentu:

CzęśćI
PROFESOR

SPIS PUBLIKACJI PROFESORA STANISŁAWA WALTOSIA

1.MONOGRAFIE

Akt oskarżenia w procesie karnym, Warszawa 1963

Model postępowania przygotowawczego na tle prawnoporównawczym, Warszawa 1968

Postępowania szczególne w procesie karnym, Warszawa 1973

Owoce zatrutego drzewa. Procesy i wydarzenia, które wstrząsnęły prawem, wyd. 1, Kraków 1978; wyd. 2, Kraków 2010

Kodeks Etyki Zawodowej ICOM, tłumaczenie i wstęp, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Warszawa 1993

Naczelne zasady procesu karnego, Warszawa 1998

Collegium Maius, fot. J. Podlecki, wyd. 1, Kraków 1999; wyd. 2, Kraków 2000

Krajobraz „Wesela”, wyd. 1, Kraków 1982; wyd. 2, zmienione i poprawione, Kraków 1992; wyd. 3, zmienione i poprawione, Kraków 2000

Na tropach doktora Fausta i inne szkice, Warszawa 2004

Kodeks Etyki ICOM; tłumaczenie nowej wersji Kodeksu i wprowadzenie; Warszawa 2009; reedycja Warszawa 2015

Grabież ołtarza Wita Stwosza, Warszawa 2015

Wędrowanie po wyspach pamięci, Warszawa 2019

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX