Węgrzynowski Łukasz, Procesowe aspekty ochrony praw konsumenta na podstawie dyrektywy 93/13. Omówienie wyroku TS z dnia 18 stycznia 2024 r., C‑531/22 (Getin Noble Bank)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2024
Autor:

Procesowe aspekty ochrony praw konsumenta na podstawie dyrektywy 93/13. Omówienie wyroku TS z dnia 18 stycznia 2024 r., C‑531/22 (Getin Noble Bank)

Istotnym elementem mechanizmu ochronnego z dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich są jego skutki procesowe, stanowią one bowiem jeden z kluczowych czynników przesądzających o skuteczności dyrektywy 93/13. Trybunał wychodzi tu z niewątpliwie trafnego założenia, że podmiot słabszy na etapie zawarcia umowy będzie nadal słaby na etapie sądowej realizacji praw z umowy. W konsekwencji, stosowanie obiektywnych rozwiązań proceduralnych do procesowej realizacji praw z umów zawieranych w warunkach strukturalnej nierówności będzie czynnikiem wzmacniającym i legitymizującym tę nierówność na etapie procesowym i obniży skuteczność konstrukcji prawa materialnego ukierunkowanych na zwalczanie nadużyć kontraktowych. Stwarza to przestrzeń dla wprowadzenia szczególnych rozwiązań dotyczących proceduralnej realizacji praw wynikających z dyrektywy 93/13. Niektóre z tych rozwiązań są przedmiotem najnowszego wyroku TSUE z 18 stycznia 2024 r. w sprawie Getin Noble Bank.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX