Warecka Katarzyna, Zakaz udziału skazanego płci męskiej w pogrzebie ojca stanowił dyskryminację ze względu na płeć. Omówienie wyroku ETPC z dnia 10 stycznia 2019 r., 12879/09 (Ēcis)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2019
Autor:

Zakaz udziału skazanego płci męskiej w pogrzebie ojca stanowił dyskryminację ze względu na płeć. Omówienie wyroku ETPC z dnia 10 stycznia 2019 r., 12879/09 (Ēcis)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 10 stycznia 2018 r. uznał, że prawo krajowe, które uniemożliwia więźniom płci męskiej udział w pogrzebie członka rodziny, jednocześnie pozwalając na udział w pogrzebie kobietom skazanym na analogiczną karę, sprowadzało się do dyskryminacji skarżącego ze względu na płeć.

Więźniowie mają ciężej niż więźniarki

Skargę do Trybunału wniósł obywatel Łotwy, który w 2001 r. został skazany na karę 20 lat pozbawienia wolności za porwanie, zabójstwo i wymuszenie. Skarżący rozpoczął odbywanie swej kary w zakładzie karnym na oddziale o maksymalnie surowym rygorze, a następnie został przeniesiony na oddział o średnim rygorze zabezpieczeń. W 2008 r. skarżący zwrócił się do administracji zakładu karnego z zarzutem, zgodnie z którym więźniowie-mężczyźni i więźniarki-kobiety, skazani na takie same kary pozbawienia wolności za takie same przestępstwa, byli w zakładzie karnym traktowani odmiennie. Kobiety były od razu umieszczane w placówkach pół-zamkniętych, co...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX