0111-KDIB2-3.4014.461.2021.2.BD - Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej jako nieobjęte PCC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-3.4014.461.2021.2.BD Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej jako nieobjęte PCC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 10 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce partnerskiej. Wysłaliśmy do Pana wezwanie z 1 lutego 2022 r., znak: 0111-KDIB2-3.4014.461.2021.1.BD, na które udzielił Pan odpowiedzi 25 lutego 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, wspólnikiem spółki partnerskiej z siedzibą w Polsce. Na mocy odpłatnej umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków, 24 listopada 2021 r. nabył on ogół praw i obowiązków innego wspólnika tejże spółki. Ogół praw i obowiązków w spółce partnerskiej został przeniesiony na Wnioskodawcę na podstawie art. 10 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 z późn. zm.), który pozwala - w ramach uregulowań umowy spółki i po spełnieniu określonych przesłanek - na przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej na inną osobę.

Pytanie

Czy opisana w stanie faktycznym umowa odpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce partnerskiej na rzecz Wnioskodawcy stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, opisana w stanie faktycznym umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce partnerskiej na Pana rzecz, zawarta na podstawie art. 10 Kodeksu spółek handlowych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 z późn. zm.), podatkowi podlegają następujące czynności:

a)

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)

(uchylona),

d)

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)

umowy dożywocia,

f)

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)

(uchylona),

h)

ustanowienie hipoteki,

i)

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)

umowy depozytu nieprawidłowego,

k)

umowy spółki.

Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, w przypadku, gdy powodują podwyższenie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym także polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują takie same skutki prawne.

Ww. przepis zawiera katalog zamknięty czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji, nie ma podstaw, aby inne czynności - nawet jeśli są podobne do czynności, które ustawodawca zawarł w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych - tym podatkiem opodatkować. Z powyższego wynika zatem, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu - nie podlegają opodatkowaniu.

Zauważyć należy, że zgodnie z zasadą swobody umów wyrażoną w art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.) strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według własnego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Ponadto uczestnicy obrotu zachowują swobodę w zakresie wyboru pomiędzy umowami ustawowo uregulowanymi, tj. tzw. "umowami nazwanymi" oraz takimi, których postanowienia nie są zawarte w ustawach - umowami nienazwanymi.

W przedstawionym stanie faktycznym, Pan i drugi wspólnik spółki partnerskiej na mocy zgodnie złożonych oświadczeń woli, zawarli umowę odpłatnego przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce partnerskiej na Pana na podstawie art. 10 Kodeksu spółek handlowych.

W myśl art. 10 Kodeksu spółek handlowych:

§ 1. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi.

§ 2. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że

umowa spółki stanowi inaczej.

§ 3. W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej

i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.

§ 4. Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może nastąpić przy wykorzystaniu wzorca

udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Oświadczenia zbywcy i nabywcy wymagają w takiej sytuacji opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym,

podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

§ 5. Oświadczenia woli złożone w sposób, o którym mowa w § 4, są równoważne z oświadczeniami woli złożonymi w formie pisemnej.

Wskazuje Pan, że umowa spółki partnerskiej zawierała postanowienia dopuszczające przeniesienie ogółu praw i obowiązków na inną osobę. Gdyby umowa spółki nie zawierała takiego postanowienia - wówczas przeniesienie ogółu praw i obowiązków byłoby bezwzględnie nieważne. Ponadto wszyscy wspólnicy na takie przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce partnerskiej wyrazili zgodę.

Umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków na podstawie art. 10 Kodeksu spółek handlowych nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu na mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie spełnia przesłanek kwalifikujących ją w całości do którejkolwiek ze wskazanych w katalogu umów podlegających opodatkowaniu i tym samym nie można jej utożsamiać z innymi umowami prawa cywilnego. W szczególności przedmiotowa umowa nie jest umową sprzedaży. Umowa sprzedaży zdefiniowana w Kodeksie cywilnym należy do umów dwustronnie zobowiązujących. Skutkiem zawarcia umowy sprzedaży jest zobowiązanie się sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego oraz zobowiązanie się kupującego do zapłacenia sprzedawcy umówionej ceny. Świadczenie jednej strony jest odpowiednikiem świadczenia drugiej strony.

Umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków zawarta na podstawie art. 10 Kodeksu spółek handlowych różni się od umowy sprzedaży skutkiem w postaci uczestnictwa w spółce rozumianego jako realizacja nie tylko praw, ale i obowiązków wspólnika oraz odpowiedzialnością wstępującego wspólnika za zobowiązania wspólnika występującego oraz spółki (art. 10 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

Pana zdaniem zasadne jest zatem twierdzenie, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków zawiera w sobie elementy przystąpienia do umowy spółki, umowy sprzedaży, ale także umowy o przystąpienie do długu. Wstępujący wspólnik bowiem przyjmie na siebie solidarnie odpowiedzialność za zobowiązania występującego wspólnika.

Reasumując stwierdzić należy, że odpłatna umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce partnerskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołał Pan orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz liczne interpretacje indywidualne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl