0112-KDSL2-2.440.92.2024.3.IH - WIS USŁUGA – terapia EEG Biofeedback - PKWiU 2015 - 85.60.10.0 - stawka 8% VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 maja 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDSL2-2.440.92.2024.3.IH WIS USŁUGA – terapia EEG Biofeedback - PKWiU 2015 - 85.60.10.0 - stawka 8% VAT

WIĄŻĄCA INFORMACJA STAWKOWA (WIS)

Na podstawie art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia 26 lutego 2024 r. (data wpływu 26 lutego 2024 r.), uzupełnionego pismami sygnowanymi datą 15 kwietnia 2024 r. (data wpływu 14 kwietnia 2024 r.) oraz 15 kwietnia 2024 r. (data wpływu 27 kwietnia 2024 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: usługa - terapia EEG Biofeedback

Opis usługi: EEG Biofeedback to metoda terapeutyczna usprawniająca funkcjonowanie mózgu. (...). W ramach usługi terapii EEG Biofeedback wykonywane są następujące czynności:

- wywiad z rodzicem/opiekunem;

- realizacja wstępnej diagnozy przy wykorzystaniu badania QEEG;

- realizacja zajęć terapeutycznych;

- rediagnoza przy wykorzystaniu badania QEEG.

Celami EEG Biofeedback jest poprawa pamięci i koncentracji uwagi, usprawnienie funkcji poznawczych, intelektualnych, samoregulacji, zmniejszenie napięcia emocjonalnego oraz stresu, hamowanie nadmiernego pobudzenia, wzrost pewności siebie, motywacji do działania i uczenia się. Usługa terapii EEG Biofeedback świadczona jest na rzecz dzieci (...). (...).

Rozstrzygnięcie: PKWiU 2015 - 85.60.10.0

Stawka podatku od towarów i usług: 8%

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 53 załącznika nr 3 do ustawy

Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2024 r. Wnioskodawca złożył wniosek w zakresie sklasyfikowania ww. usługi na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług. Wniosek uzupełniono w dniu 14 kwietnia 2024 r. o przesłanie podpisanego pełnomocnictwa szczególnego (...), określającego zakres umocowania oraz prawidłową nazwę usługi zgodną z usługą będącą przedmiotem wniosku, wskazanie, że celem złożenia wniosku jest uzyskanie WIS dla potrzeb określenia stawki podatku VAT właściwej dla usługi będącej przedmiotem wniosku oraz doprecyzowanie opisu usługi. Ponadto, w dniu 27 kwietnia 2024 r. wniosek uzupełniono o dalsze doprecyzowanie opisu usługi.

W treści wniosku przedstawiono następujący szczegółowy opis usługi:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Posiada kwalifikacje terapeuty i diagnosty (...). W prowadzonej działalności wykonywane są diagnozy i terapie na rzecz osób fizycznych w zakresie:

1)

(...),

2)

(...),

3)

terapii EEG-Biofeedback,

4)

(...).

Przedmiotowe diagnozy i terapie są/mogą być zlecane innym osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze lub Wnioskodawca wykonuje je osobiście. Usługi nie są świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstwa. Działalność gospodarcza nie jest wpisana do rejestru podmiotów leczniczych.

Przedmiotem wniosku są usługi terapeutyczne o charakterze pomocy psychologicznopedagogicznej świadczone przez gabinet Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zatrudnia pedagogów specjalnych, terapeutów i diagnostów integracji sensorycznej (...). Oligofrenopedagogika to inaczej edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jednym z celów oligofrenopedagogiki jest uczenie oraz rewalidacja osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi (w różnym stopniu) oraz niepełnosprawnościami ruchowymi przy odpowiednim dobraniu metod i technik.

Terapeuci wykonują następujące czynności: planowanie, nadzorowanie i wykonywanie z dzieckiem ćwiczeń ruchowych lub intelektualnych.

Wniosek dotyczy usługi EEG Biofeedback.

EEG Biofeedback to skuteczna metoda terapeutyczna usprawniająca funkcjonowanie mózgu. (...). Celami EEG Biofeedback jest poprawa pamięci i koncentracji uwagi, usprawnienie funkcji poznawczych, intelektualnych, samoregulacji, zmniejszenie napięcia emocjonalnego oraz stresu, hamowanie nadmiernego pobudzenia, wzrost pewności siebie, motywacji do działania i uczenia się. Metoda posiada wysoką, potwierdzoną naukowo skuteczność (...).

Konkretne czynności wykonywane w ramach świadczenia usługi terapii EEG Biofeedback:

- wywiad z rodzicem/opiekunem (...);

- realizacja wstępnej diagnozy przy wykorzystaniu badania QEEG (...);

- realizacja zajęć terapeutycznych (...);

- rediagnoza przy wykorzystaniu badania QEEG (...).

Usługa terapii EEG Biofeedback świadczona jest na rzecz dzieci (...). Zalecenia do realizacji terapii EEG Biofeedback często wskazywane są w opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

Celami EEG Biofeedback jest poprawa pamięci i koncentracji uwagi, usprawnienie funkcji poznawczych, intelektualnych, samoregulacji, zmniejszenie napięcia emocjonalnego oraz stresu, hamowanie nadmiernego pobudzenia, wzrost pewności siebie, motywacji do działania i uczenia się. Metoda posiada wysoką, potwierdzoną naukowo skuteczność i jest szczególnie polecana m.in. dzieciom (...).

(...).

Uprawnienia do realizacji terapii EEG Biofeedback uzyskuje się po ukończeniu dwustopniowego specjalistycznego kursu jednocześnie legitymując się odpowiednim wykształceniem kierunkowym - wykształceniem wyższym magisterskim z zakresu nauk społecznych.

Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w ramach płatności za usługi dokonywanych przez klientów. Koszt jednostki terapeutycznej oparty jest o analizę rynku i wysokość cen w innych gabinetach terapeutycznych.

W piśmie sygnowanym datą 15 kwietnia 2024 r. (data wpływu 14 kwietnia 2024 r.), będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawca wskazał następujące informacje:

Terapia EEG Biofeedback jest procedurą medyczną sklasyfikowaną w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9-CM wersja 5.22) pod numerem: 94.39 oraz w nowszej wersji ICD-10-PCS kod procedury: GZC9ZZZ. EEG Biofeedback to forma terapii, w której pacjenci uczą się świadomej kontroli aktywności bioelektrycznej swojego mózgu. Podstawowym założeniem metody jest fakt, że określonym stanom psychofizjologicznym, w których znajduje się człowiek (np. sen, czuwanie, koncentracja uwagi na określonym zadaniu) odpowiadają konkretne wzorce układu fal mózgowych. Podczas sesji terapeutycznych pacjenci otrzymują informacje zwrotną (feedback) na temat swojej aktywności bioelektrycznej, zazwyczaj za pomocą elektrod umieszczonych na głowie. Poprzez trening i modyfikację tych wzorców aktywności, pacjenci mogą poprawić funkcjonowanie mózgu, co może wpływać korzystnie na ich funkcjonowanie poznawcze. (...).

Terapeuci posiadają ukończone dwustopniowe szkolenie uprawniające do samodzielnego prowadzenia diagnozy i terapii EEG Biofeedback (...). W obecnym stanie prawnym zawód neuroterapeuty nie jest uregulowany. Zgodnie z prawomocnym wyrokiem WSA w Szczecinie z 8 października 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 464/13, neuroterapeuta jest osobą wykonującą zawód medyczny, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039), w ramach którego świadczy usługi w zakresie opieki medycznej służące przywracaniu i poprawie zdrowia. Wnioskodawca w przyszłości nie wyklucza zatrudnienia psychologa do realizacji terapii EEG Biofeedback.

(...).

EEG Biofeedback wspiera edukację dzieci (...). Udział w zajęciach EEG Biofeedback pomaga ich uczestnikom w poprawie swoich zdolności w zakresie zawężenia pola uwagi i utrzymania w czasie koncentracji, co znacząco wpływa na ich zdolność do efektywnej nauki poprzez stymulowanie aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za funkcje wykonawcze. W analogiczny sposób trening relaksacji i zmniejszenia napięcia emocjonalnego, np. poprzez nabycie umiejętności regulacji pobudzenia autonomicznego układu nerwowego przez ćwiczenia oddechowe, pozwala dotkniętym tymi problemami dzieciom lepiej skoncentrować się na nauce, poprawić ich funkcjonowanie w środowisku szkolnym, czy skutecznie ograniczać reakcję stresową w efekcie zmniejszając doświadczane przez nie trudności szkolne.

Celami EEG Biofeedback jest poprawa pamięci i koncentracji uwagi, usprawnienie funkcji poznawczych, intelektualnych, samoregulacji, zmniejszenie napięcia emocjonalnego oraz stresu, hamowanie nadmiernego pobudzenia, wzrost pewności siebie, motywacji do działania i uczenia się. (...).

EEG Biofeedback to zajęcia indywidualne.

Terapia EEG odbywa się w gabinecie " (...)" w (...). Zajęcia odbywają się stacjonarnie.

W gabinecie Wnioskodawcy terapia EEG Biofeedback oparta jest na sprzęcie firmy (...).

(...)

Terapia EEG Biofeedback jest terapią długoterminową, (...).

Wynagrodzenie obejmuje jedną jednostkę terapeutyczną - płatną każdorazowo bądź po podliczeniu liczby spotkań za cały miesiąc.

Wstępna diagnoza jest wkalkulowana w cenę terapii. Jednakże Wnioskodawca nie wyklucza w przyszłości wprowadzenia dodatkowej, jednorazowej opłaty za pierwsze spotkanie z diagnozą wstępną.

Diagnoza wstępna stanowi podstawę do rozpoczęcia terapii. Wykonywana jest w czasie pierwszego spotkania, a jej wynik stanowi podstawę do opracowania indywidualnego planu terapeutycznego realizowanego na kolejnych spotkaniach.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że nie zawiera umów. Usługi świadczone są na rzecz osób fizycznych. Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w ramach płatności za usługi dokonywanych przez klientów. Koszt jednostki terapeutycznej oparty jest o analizę rynku i wysokość cen w innych gabinetach terapeutycznych.

Z kolei w piśmie sygnowanym datą 15 kwietnia 2024 r. (data wpływu 27 kwietnia 2024 r.), będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem analizy w ramach złożonego wniosku ma być świadczenie, w ramach którego terapię przeprowadza neuroterapeuta. Diagnoza wstępna jest wkalkulowana w cenę terapii. Płatność za diagnozę stanowi wielokrotność dwóch jednostek terapii Biofeedback. Wielokrotność wynika z dłuższego czasu jaki należy przeznaczyć na przeprowadzenie badania oraz wywiadu z rodzicem i dzieckiem, a także omówienia wyników i przedstawienia proponowanego planu terapii (...). Nabywca jest poinformowany, że diagnoza stanowi część kompleksowej usługi i uprawnia ona do podjęcia dalszych kroków/etapów kompleksowego działania terapeutycznego tj. przeprowadzenia terapii EEG Biofeedback.

Ponadto, w ww. piśmie Wnioskodawca wskazał następujące informacje:

Typowa sesja QEEG zajmuje około godziny. Stanowi pierwszy, niezbędny etap procesu terapeutycznego. (...)

(...).

Badanie QEEG służy jedynie wskazaniu zasadności oraz planowaniu terapii EEG Biofeedback. W przypadku niepodjęcia terapii nie jest ona użyteczna do jakiegokolwiek innego celu. W związku z powyższym wykonanie na prośbę klienta wyłącznie diagnozy wstępnej, bez wykonywania terapii EEG Biofeedback byłoby bezcelowe.

(...)

(...)

(...)

UZASADNIENIE klasyfikacji usługi

Stosownie do brzmienia art. 5a ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) zgodnej z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm. - Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są klasyfikowane według Nomenklatury scalonej (CN) lub klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują działy, pozycje, podpozycje lub kody Nomenklatury scalonej (CN) lub symbole klasyfikacji statystycznych.

Do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie świadczonych usług należy stosować Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676, z późn. zm.).

Podstawowe cele, konstrukcję i sposób posługiwania się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług oraz jej interpretację wskazują zasady metodyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) zawarte w ww. rozporządzeniu.

Zasady metodyczne stanowią integralną część klasyfikacji. Zawarte w nich postanowienia obowiązują przy jej interpretacji i stosowaniu (pkt 1.3).

Zgodnie z pkt 1.2 zasad metodycznych, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) składa się z:

- niniejszych zasad metodycznych,

- uwag do poszczególnych sekcji,

- schematu klasyfikacji.

Natomiast schemat klasyfikacji - jak wskazano w pkt 1.4 zasad metodycznych - stanowi wykaz grupowań i obejmuje:

- symbole grupowań,

- nazwy grupowań.

Stosownie do pkt 5.3.2 zasad metodycznych, każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę.

W pkt 7.6 zasad metodycznych zawarto ogólne reguły klasyfikowania usług. I tak, na podstawie pkt 7.6.2, gdy przeprowadzona analiza opisu wykonywanych czynności wskazuje na możliwość zaliczenia usługi do dwóch lub kilku grupowań, należy przyjąć następujące reguły klasyfikowania, z tym jednak, że porównywać można jedynie grupowania tego samego poziomu hierarchicznego:

- grupowanie, które zawiera bardziej dokładny opis czynności, powinno być uprzywilejowane (wybrane) w stosunku do grupowania zawierającego opis ogólny,

- usługa złożona, składająca się z kombinacji różnych czynności, której nie można zaklasyfikować zgodnie ze wskazanym sposobem, powinna być zaklasyfikowana jak usługa, która nadaje całości zasadniczy charakter,

- usługę, której nie można zaklasyfikować zgodnie z (tiret 1, 2) należy zaklasyfikować w grupowaniu odpowiednim dla usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.

Zgodnie z tytułem, Sekcja P Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) "EDUKACJA", obejmuje:

- usługi placówek wychowania przedszkolnego,

- usługi szkół podstawowych,

- usługi gimnazjów,

- usługi liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I i II stopnia,

- usługi szkół policealnych,

- usługi kolegiów pracowników służb społecznych i placówek doskonalenia nauczycieli,

- usługi szkół wyższych,

- usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji.

Sekcja ta nie obejmuje: - usług opieki dziennej nad dziećmi, sklasyfikowanych w 88.91.1.

W sekcji tej zawarty jest m.in. dział 85 "USŁUGI W ZAKRESIE EDUKACJI", który obejmuje:

- usługi szkół publicznych i niepublicznych wszystkich typów (włączając szkoły specjalne), prowadzone przez organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego lub inne osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne w ramach obowiązującego sytemu oświaty i szkolnictwa wyższego,

- edukację w formach: stacjonarnej, niestacjonarnej lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, np.: przez radio, telewizję, Internet lub drogą korespondencyjną,

- edukację prowadzoną na różnych poziomach kształcenia, włączając kształcenie specjalne,

- edukację dla dorosłych prowadzoną na poziomie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów ogólnokształcących i szkół policealnych oraz w formach pozaszkolnych (w tym: edukację dla dorosłych wchodzącą w skład publicznych i niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego, ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych),

- usługi szkół wojskowych i akademii wojskowych,

- usługi szkół w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w szkołach w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich na odpowiednich poziomach nauczania,

- pozaszkolne formy dokształcania i doskonalenia zawodowego (w tym: kwalifikacyjne kursy zawodowe umożliwiające przystąpienie do egzaminu zawodowego oraz uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe),

- pozaszkolne formy edukacji związane głównie ze sportem i rekreacją, np. kursy gry w tenisa lub golfa itp.,

- usługi wspomagające edukację.

Dział ten nie obejmuje: - usług świadczonych przez żłobki i pozostałej dziennej opieki nad dziećmi, sklasyfikowanych w 88.91.1.

W dziale 85 mieści się klasa 85.60 "USŁUGI WSPOMAGAJĄCE EDUKACJĘ", w skład której wchodzi pozycja 85.60.10.0 "USŁUGI WSPOMAGAJĄCE EDUKACJĘ", która obejmuje m.in. usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcę opis należy stwierdzić, że usługa będąca przedmiotem wniosku - terapia EEG Biofeedback - wykonywana we wskazanych okolicznościach, spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych pozycją 85.60.10.0 "USŁUGI WSPOMAGAJĄCE EDUKACJĘ".

Klasyfikacja została dokonana zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), zwłaszcza z uwzględnieniem pkt 5.3.2 tych zasad.

UZASADNIENIE zastosowania stawki podatku od towarów i usług

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 1 i art. 138i ust. 4.

Natomiast stosownie do art. 146ef ust. 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy:

1)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;

2)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3)

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%; 4) stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, w poz. 53 wskazano ex 85.60.10.0 "Usługi wspomagające edukację - wyłącznie usługi świadczone przez instytucje, których usługi w zakresie pomocy psychologicznopedagogicznej nie są zwolnione od podatku".

Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy, przez oznaczenie ex rozumie się zakres towarów i usług węższy niż określony odpowiednio w danym dziale, pozycji, podpozycji lub kodzie Nomenklatury scalonej (CN) lub danym grupowaniu klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania stawki preferencyjnej tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "Usługi (grupa usług)".

Usługa będąca przedmiotem analizy - terapia EEG Biofeedback - mieści się w pozycji 85.60.10.0

PKWiU "USŁUGI WSPOMAGAJĄCE EDUKACJĘ". Zatem, właściwą stawką dla opodatkowania przedmiotowej usługi jest - na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 53 załącznika nr 3 do ustawy - stawka podatku w wysokości 8%.

Informacje dodatkowe

Niniejsza WIS jest ważna, jeśli w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od podatku od towarów i usług (art. 42a ustawy). W zakresie wyeliminowania lub zastosowania zwolnienia Wnioskodawca może zwrócić się o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała.

Podmiot, na rzecz którego wydano WIS, może ją stosować wyłącznie do usług tożsamych pod każdym względem z usługą będącą przedmiotem niniejszej decyzji.

Niniejsza WIS wiąże, z zastrzeżeniem art. 42c ust. 2-2d ustawy, organy podatkowe wobec podmiotu, dla którego została wydana, oraz ten podmiot, w odniesieniu do usługi będącej jej przedmiotem, która zostanie wykonana w okresie ważności WIS (art. 42c ust. 1 pkt 2 ustawy), z wyjątkiem następujących przypadków:

- podmiot ten złożył fałszywe oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku o WIS, w zakresie przedmiotowym tego wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 42b ust. 3 ustawy),

- usługa, będąca przedmiotem niniejszej WIS, stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy (art. 42ca ustawy).

Niniejsza WIS jest ważna przez okres 5 lat licząc od dnia następującego po dniu jej doręczenia (art. 42 ha ust. 1 ustawy).

WIS traci ważność przed upływem 5 lat, z dniem:

1)

następującym po dniu doręczenia decyzji o zmianie WIS albo decyzji o uchyleniu WIS, albo

2)

wygaśnięcia na podstawie art. 42h ust. 1

- w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej (art. 42 ha ust. 2 ustawy).

WIS wygasa z mocy prawa przed upływem powyższego terminu w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku odnoszących się do usługi będącej przedmiotem tej WIS, gdy zmiana tych przepisów spowodowała, że:

- klasyfikacja usługi, lub

- stawka podatku właściwa dla usługi lub

- podstawa prawna stawki podatku

staje się niezgodna z tymi przepisami.

Wygaśnięcie WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, z którymi WIS stała się niezgodna (art. 42h ust. 1 ustawy).

Do liczenia terminów okresu ważności WIS stosuje się odpowiednio art. 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, z późn. zm.), zwanej dalej "Ordynacją podatkową".

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji, stosownie do art. 220 § 1 w zw. z art. 221 oraz art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej, służy Stronie odwołanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: (KIS/SkrytkaESP, lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urządskarbowy) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: www.kis.gov.pl