11267/2017 - Kształcenie w zawodzie technika farmaceutycznego z zachowaniem dotychczasowych uprawnień

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 11267/2017 Kształcenie w zawodzie technika farmaceutycznego z zachowaniem dotychczasowych uprawnień

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego Minister Edukacji Narodowej może wprowadzić nowy zawód do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, jak i wykreślić zawód z klasyfikacji wyłącznie na wniosek ministra właściwego dla danego zawodu, który dokonuje oceny uzasadnienia wprowadzenia (wykreślenia) zawodu do klasyfikacji (kształcenia w określonym typie i rodzaju szkoły) z punktu widzenia potrzeb danej branży czy gałęzi gospodarki oraz biorąc pod uwagę wymagania kwalifikacyjne określone w przepisach regulujących funkcjonowanie danego obszaru. W przypadku zawodu technik farmaceutyczny ministrem właściwym jest Minister Zdrowia, który w 2014 r. zawnioskował o zaprzestanie kształcenia w tym zawodzie, dlatego też w 2014 r. Minister Edukacji Narodowej na wniosek Ministra Zdrowia wprowadził do rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego 1 przepisy stanowiące, że ostatnia rekrutacja kandydatów do szkół prowadzących kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny odbędzie się w roku szkolnym 2017/2018, a kształcenie w tym zawodzie będzie prowadzone do zakończenia cyklu kształcenia.

W związku ze zmianą przepisów oświatowych, to jest wejściem w życie ustawy - Prawo oświatowe 2 , która w art. 46 ust. 1 zawiera upoważnienie do wydania rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego koniecznym stało się opublikowanie nowego rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego 3 , w którym powtórzony został przepis dotyczący wygaszenia kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia z 24 kwietnia 2017 r. wejście w życie przepisów stanowiących o wygaszaniu kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny nie spowoduje likwidacji wyżej wymienionego zawodu, bowiem wszystkie osoby, które uzyskały lub - do czasu wygaszenia przedmiotowego kształcenia - uzyskają kwalifikacje do wykonywania zawodu technik farmaceutyczny, niezależnie od wygaszenia kształcenia w tym zawodzie, będą mogły pracować w wyuczonym zawodzie. Jednocześnie Minister Zdrowia w swoim stanowisku wskazał, że nie zmienił decyzji dotyczącej wygaszania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny, natomiast w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby systemu ochrony zdrowia, w resorcie zdrowia rozważanie jest wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej z wnioskiem o wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowego zawodu przygotowującego absolwenta do pracy w aptekach, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych i przemyśle farmaceutycznym, jednakże ze zaktualizowanymi kompetencjami i nazwą zawodu.

W kwestii dotyczącej opłat za studia na kierunku farmacja Minister Zdrowia zwrócił uwagę na przepisy art. 94 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym 4 , zgodnie z którymi z budżetu państwa uczelnia publiczna otrzymuje dotacje na zadania związane m.in. z kształcenie studentów studiów stacjonarnych.

W świetle powyższego zmiana rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w zakresie umożliwienia kształcenia w systemie szkolnym w zawodzie przygotowującym absolwenta m.in. do pracy w aptekach będzie możliwa po otrzymaniu stosownego wniosku Ministra Zdrowia.

1

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 1140)

2

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59)

3

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 622)

4

Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842, z późn. zm.)

Opublikowano: www.sejm.gov.pl