5155/2016 - Lustracja w oświacie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 5155/2016 Lustracja w oświacie.

Osoby ubiegające się o stanowisko dyrektora szkoły publicznej, urodzone przed 1 sierpnia 1972 r. w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie (w przypadku zgłoszenia swojego udziału w konkursie, tj. przedłożenia dokumentów wymaganych w konkursie) lub w chwili wyrażenia zgody na objęcie tej funkcji (w przypadku ustalenia przez organ prowadzący kandydata na stanowisko dyrektora w trybie pozakonkursowym, tj. w trybie przewidzianym w art. 36a ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.), zobowiązane są do złożenia oświadczenia lustracyjnego.

Obowiązek ten wynika z art. 7 ust. 1 i 2 w związku z art. 4 pkt 45 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2013 r. poz. 1388, z późn. zm.). Przedmiotowe oświadczenie, stosownie do treści art. 8 pkt 42 i art. 10 ww. ustawy, osoby o których mowa powyżej, winny złożyć we właściwej dla miejsca zamieszkania siedzibie kuratorium oświaty, wg wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do tej ustawy.

Z kolei pracodawcą nauczyciela, niezależnie od sposobu nawiązania stosunku pracy, jest szkoła lub zespół szkół. Dyrektor, który złożył wcześniej oświadczenie lustracyjne, dba o właściwy dobór kadr w swojej szkole i sprawuje wewnętrzny nadzór pedagogiczny nad nauczycielami. Zadania i obowiązki nauczycieli precyzuje art. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.). Jest w nim mowa o rzetelnym wykonywaniu zadań, o kształceniu i wychowywaniu "w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka" o dbaniu o "kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów". Ponadto, zgodnie z art. 9 Karty Nauczyciela, każdy nauczyciel powinien "przestrzegać podstawowych zasad moralnych".

Elementem kontroli nad treściami przekazywanymi w szkole, w tym nad nauczaniem historii, o czym wspomina Pan Poseł, jest nadzór pedagogiczny sprawowany przez dyrektora szkoły oraz kuratora oświaty sprawującego nadzór nad szkołami. Nadzorowi podlega w szczególności realizacja podstaw programowych i ramowych planów nauczania.

Z kolei pracownicy zatrudnieni w Ministerstwie Edukacji Narodowej tworzą korpus służby cywilnej. Korpus służby cywilnej został powołany w celu zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa. Członkowie korpusu podlegają ustawie o służbie cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej Dz. U. 2014.1111 z późn. zm.). Zgodnie z zapisami ww. ustawy wśród obowiązków członka korpusu służby cywilnej można znaleźć m.in. obowiązek przestrzegania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa, chronienie interesów państwa oraz praw człowieka i obywatela, a także rzetelne i bezstronne, sprawne i terminowe wykonywanie powierzonych zadań. W służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która m.in.: korzysta z pełni praw publicznych; nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; cieszy się nieposzlakowaną opinią oraz posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy. Nadzór nad komórkami organizacyjnymi urzędu, w tym zatrudnionymi w nich pracownikami sprawuje dyrektor generalny urzędu, powoływany przez Ministra Edukacji Narodowej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl