8747/2017 - Usprawnienie funkcjonowania nowego Systemu Informacji Oświatowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 stycznia 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 8747/2017 Usprawnienie funkcjonowania nowego Systemu Informacji Oświatowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło szereg działań usprawniających funkcjonowanie systemu informacji oświatowej (SIO).

We wrześniu 2016 r. MEN udostępnił zmodyfikowaną wersję oprogramowania nowego systemu informacji oświatowej, która pozwala sprawnie i w odpowiednim czasie przekazywać wymagane dane dziedzinowe. Trwają również prace nad dodaniem w oprogramowaniu SIO funkcji pozwalających na przekazywanie dwóch 1 brakujących danych dziedzinowych. Pozostałe braki w funkcjach oprogramowania SIO, które nie pozwalały w odpowiednim czasie na przekazywanie wskazanych w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli rodzajów danych dziedzinowych zostały usunięte.

W najnowszej wersji oprogramowania została także udostępniona możliwość importu z plików zewnętrznych do bazy danych SIO danych identyfikacyjnych ucznia i nauczyciela (PESEL, imię i nazwisko ucznia/nauczyciela). Zastosowanie takiego rozwiązania dodatkowo usprawni proces przekazywania danych.

Ponadto w najnowszej wersji oprogramowania zostały wprowadzone usprawnienia w zakresie operacji grupowych, co pozwala na szybszą i łatwiejszą realizację zadań w aplikacji.

Należy także zauważyć, że w celu weryfikacji kompletności wprowadzonych danych w Strefie dla Zalogowanych (SDZ) publikowane są raporty pokazujące wprowadzane dane na poziomie poszczególnych placówek. Powyższe raporty generowane są codziennie, dzięki czemu istnieje możliwość poznania aktualnego stanu wypełnienia danych. Dodatkowo został udostępniony analogiczny do starego SIO raport związany z wykazem szkół i placówek oraz liczbą uczniów w tych szkołach i placówkach, ujętych do subwencji oświatowej. Ponadto baza raportów jest ciągle rozwijana poprzez dodawanie nowych raportów według sugestii użytkowników systemu.

Wszystkie powyższe rozwiązania pozwalają w sprawny sposób na bieżąco przekazywać wymagane dane.

Ponadto obecnie zakończył się etap konsultacji społecznych nowelizacji ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej. Projektowana zmiana jest związana z kwestiami technologicznymi funkcjonowania SIO i dotyczy zmiany architektury SIO, usprawnienia komunikacji użytkowników SIO oraz modyfikacji schematu przekazywania danych. Zgodnie z założeniami projektowanej nowelizacji, SIO będzie stanowiła jedna baza danych SIO (centralna baza), a dane będą przekazywane do bazy danych SIO przez przeglądarkę internetową. Dostęp do bazy danych SIO przez przeglądarkę internetową umożliwi wykorzystanie wielu stanowisk pracy w danej jednostce, a tym samym znacznie ułatwi i usprawni proces przekazywania danych przez podmioty do tego zobowiązane. Wykorzystanie przeglądarki internetowej do przekazywania danych do bazy danych SIO rozwiąże także problem utraty danych i konieczności przeprowadzania czasochłonnej procedury ich odzyskiwania, gdyż dane te będą gromadzone w jednym zbiorze na serwerach Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ponadto w projektowanych zmianach, nowa architektura SIO zakłada odejście od procedury sekwencyjnego wprowadzania danych (najpierw wprowadzenie danych identyfikacyjnych, a po ich pozytywnej weryfikacji z rejestrem PESEL wprowadzenie danych dziedzinowych). Umożliwi to użytkownikowi jednoczesne wprowadzenie danych identyfikacyjnych i danych dziedzinowych do bazy SIO, co dodatkowo uprości procedurę wprowadzania danych, a także umożliwi import z plików zewnętrznych do bazy danych SIO nie tylko danych identyfikacyjnych, ale także danych dziedzinowych.

Powyższej zmianie architektury SIO oraz zmianie sposobu komunikacji z bazą danych SIO będą towarzyszyły inne zmiany usprawniające funkcjonowanie SIO. Przewiduje się także wprowadzenie pewnych uproszczeń w odniesieniu do sposobu zbierania części danych gromadzonych w SIO.

Projektowane jest także uproszczenie procedury uzyskiwania upoważnień do dostępu do bazy danych SIO przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu jego bezpieczeństwa.

Podsumowując, należy stwierdzić, że zarówno już wdrożone rozwiązania, jak i planowane zmiany umożliwiają pozyskanie kompletnych i wiarygodnych danych w bazie nowego SIO, a tym samym zapewniają możliwość jego pełnego wykorzystania w realizacji polityki oświatowej państwa na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

1

Trzecia obecnie brakująca dana dziedzinowa dotycząca podręczników obowiązujących w poszczególnych oddziałach, zgodnie z planowanym projektem ustawy zmiany ustawy o systemie informacji oświatowej, nie będzie zbierana.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl