Instalacja technologiczna służąca do produkcji leków a podatek od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2010 r. Urząd Miasta w Warszawie Instalacja technologiczna służąca do produkcji leków a podatek od nieruchomości.

Na podstawie art. 14j § 1 w związku z art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Prezydent m. st. Warszawy, po ponownym rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 marca 2010 r. { wpływ do organu podatkowego w dniu 15 marca 2010 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości, stwierdza, że stanowisko wyrażone w ww. wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10 marca 2010 r. (wpływ do organu podatkowego w dniu 15 marca 2010 r.) zwane dalej "Spółką"), wystąpiły z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości. Po jego rozpatrzeniu organ podatkowy postanowieniem z dnia 19 maja 2010 r. nr ... pozostawił wniosek bez rozpatrzenia. Na powyższe postanowienie Spółka złożyła zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, które po jego rozpatrzeniu postanowieniem z dnia 21 września 2010 r. nr I uchyliło zaskarżone postanowienie w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Z przedstawionego w ww. wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka posiada w ewidencji środków trwałych urządzenia, które zgodnie z klasyfikacją środków trwałych są zaklasyfikowane do grupy 2. Tymi urządzeniami są:

1)

przewody sieci;

2)

instalacja technologiczna;

3)

instalacja technologiczna do produkcji kropli do oczu;

4)

instalacja technologiczna do produkcji zawiesin;

5)

instalacja technologiczna do produkcji kropli do nosa;

6)

instalacja technologiczna do produkcji żeli;

7)

instalacja technologiczna

Zdaniem Spółki, ww. urządzenia to urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Te urządzenia nie są zarówno ani budynkami, ani też budowlami, jak również obiektami małej architektury oraz urządzeniami budowlanymi związanymi z budynkiem. Konsekwencją powyższego jest zatem to, iż od ww. urządzeń Spółka nie powinna odprowadzać podatku od nieruchomości.

Podstawą opracowania "Ekspertyzy - Kwalifikacji środków trwałych", sporządzonej% w grudniu 2009 r. przez rzeczoznawcę budowlanego z listy Wojewody Poznańskiego, dr inż. Janusza Kowalskiego, nr ewid. upr. rzeczoznawcy 10/93, dotyczącej " (...) zaszeregowania środków trwałych do jednej z trzech grup pojęciowych: budynek, budowla, urządzenie związane z obiektem budowlanym') były między innymi:

- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.);

- wyciągi charakterystyk technicznych środków trwałych, stanowiących przedmiot ekspertyzy, zaczerpnięte z dokumentacji technicznych i DTR;

- wizja lokalna połączona ze szczegółowym przeglądem wszystkich analizowanych środków trwałych, przeprowadzona w siedzibie Spółki przy ul. ' w dniu 27 listopada 2009 r.

Celem zaś przedmiotowej ekspertyzy było określenie, czy wymienione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego środki trwałe spełniają definicję budynku, budowli lub urządzenia budowlanego związanego z obiektem budowlanym, a jeżeli spełniają, to do której grupy należny je zaszeregować.

Z przedmiotowej ekspertyzy wynika, iż:

1)

dotyczy przewodów sieci

W skład ww. sieci wchodzą:

- rury, zawory trójdzielne, armatura i przyrządy;

- instalacja sprężonego powietrza;

- instalacja wody chłodniczej od agregatu wody lodowej;

- pętla wody oczyszczonej;

- instalacja pary czystej.

Ww. instalacja została przyjęta i przekazana do użytkowania w dniu 24 września 1999 r.; wykonana została z rur stalowych i kwasoodpornych. Wyszczególnione powyżej przewody, instalacje, rurociągi oraz elementy linii technologicznych to klasyczne urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie jest to zatem ani budynek czy też budowla, jak również obiekt małej architektury oraz urządzenie budowlane związane z budynkiem. Powyższe przewody to instalacja technologiczna służąca do produkcji leków.

2)

dotyczy instalacji technologicznej

W skład ww. instalacji wchodzą:

- pętla wody HPW;

- pętla wody WFI;

- pętla wody gorącej;

- instalacja azotu oraz instalacja tlenu.

Ww. instalacja została przyjęta i przekazana do użytkowania w dniu 22 lipca 1997 r.; wykonana została z rur KO 304 oraz KO 316L. Wyszczególnione powyżej przewody, instalacje, rurociągi oraz elementy linii technologicznych to klasyczne urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie jest to zatem ani budynek czy też budowla, jak również obiekt małej architektury oraz urządzenie budowlane związane z budynkiem. Powyższe przewody to instalacja technologiczna służąca do produkcji leków.

3)

dotyczy instalacji technologicznej do produkcji kropli do oczu

W skład ww. instalacji wchodzą instalacja procesowa (3 zbiorniki stacjonarne o pojemności odpowiednio 200 I, 150 I, 300 I; 2 zbiorniki jezdne o pojemności 300 I każdy, pompa LKH 25/180 oraz 3 zestawy filtracyjne), system komputerowy oraz roboty montażowe.

Ww. instalacja została przyjęta i przekazana do użytkowania w dniu 24 września 1999 r.. Wyszczególnione powyżej przewody, instalacje, rurociągi oraz elementy linii technologicznych to klasyczne urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie jest to zatem ani budynek czy też budowla, jak również obiekt małej architektury oraz urządzenie budowlane związane z budynkiem. Powyższe przewody to instalacja technologiczna służąca do produkcji leków.

4)

dotyczy instalacji technologicznej do produkcji zawiesin

W skład ww. instalacji wchodzą instalacja procesowa (2 zbiorniki stacjonarne o pojemności odpowiednio 2.250 l, 150 l; 2 zbiorniki jezdne o pojemności 250 l każdy, pompa ssąca LKH 25/180 oraz 2 zestawy filtracyjne), system komputerowy oraz roboty montażowe.

Ww. instalacja została przyjęta i przekazana do użytkowania w dniu 24 września 1999 r.. Wyszczególnione powyżej przewody, instalacje, rurociągi oraz elementy linii technologicznych to klasyczne urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie jest to zatem ani budynek czy też budowla, jak również obiekt małej architektury oraz urządzenie budowlane związane z budynkiem. Powyższe przewody to instalacja technologiczna służąca do produkcji leków.

5)

dotyczy instalacji technologicznej do produkcji kropli do nosa

W skład ww. instalacji wchodzą instalacja procesowa (4 zbiorniki stacjonarne o pojemności odpowiednio 500 l, 500 l, 500 l oraz 200 l;), system sterowania oraz prace montażowe.

Ww. instalacja została przyjęta i przekazana do użytkowania w dniu 24 września 1999 r. Wyszczególnione powyżej przewody, instalacje, rurociągi oraz elementy linii technologicznych to klasyczne urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie jest to zatem ani budynek czy też budowla, jak również obiekt małej architektury oraz urządzenie budowlane związane z budynkiem. Powyższe przewody to instalacja technologiczna służąca do produkcji leków.

6)

dotyczy instalacji technologicznej do produkcji żeli

W skład ww. instalacji wchodzą instalacja procesowa (zbiorniki stacjonarne, 2 zbiorniki jezdne, pompa LKH 25/180 SSS oraz 2 zestawy filtracyjne), system komputerowy oraz prace montażowe.

Ww. instalacja została przyjęta i przekazana do użytkowania w dniu 24 września 1999 r.. Wyszczególnione powyżej przewody, instalacje, rurociągi oraz elementy linii technologicznych to klasyczne urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie jest to zatem ani budynek czy też budowla, jak również obiekt małej architektury oraz urządzenie budowlane związane z budynkiem. Powyższe przewody to instalacja technologiczna służąca do produkcji leków

7)

dotyczy instalacji technologicznej

W skład ww. instalacji wchodzą:

- pętla wody oczyszczonej;

- instalacja wody zimnej i ciepłej;

- instalacja sprężonego powietrza.

Ww. instalacja została przyjęta i przekazana do użytkowania w dniu 29 sierpnia 1997 r.; wykonana została z rur kwasoodpornych oraz ocynkowanych. Wyszczególnione powyżej przewody, instalacje, rurociągi oraz elementy linii technologicznych to klasyczne urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie jest to zatem ani budynek czy też budowla, jak również obiekt małej architektury oraz urządzenie budowlane związane z budynkiem. Powyższe przewody to instalacja technologiczna służąca do produkcji leków.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2; Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.):

1)

budynek - to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

2)

budowla - to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Natomiast w myśl przepisów ustawy - Prawo budowlane (art. 3 ust. 1), ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)

obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a)

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b)

budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c)

obiekt małej architektury (pkt 1);

2)

budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki" a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (pkt 3);

3)

obiekcie małej architektury - należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:

a)

kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,

b)

posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,

c)

użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki (pkt 4);

4)

urządzeniach budowlanych - należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki (pkt 9).

W związku z powyższym (mając na uwadze brzmienie przytoczonych przepisów oraz przedmiotową ekspertyzę), wymienione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych urządzenia nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

POUCZENIE

Zgodnie z art. 14c § 3 ustawy- Ordynacja podatkowa, Strona ma prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Zgodnie z art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), jeśli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa. W myśl art. 53 § 2 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia Z7 wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Opublikowano: bip.warszawa.pl