PD.01.GK.31100/6/2010 - Opłata skarbowa od pełnomocnictwa do głosowania na zgromadzeniu wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 czerwca 2010 r. Urząd Miasta w Krakowie PD.01.GK.31100/6/2010 Opłata skarbowa od pełnomocnictwa do głosowania na zgromadzeniu wspólników.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 marca 2010 r. złożonego przez (...) udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

uznaje, że stanowisko Strony polegające na tym, że złożenie pełnomocnictwa udzielonego osobie fizycznej do podejmowania w imieniu wspólnika spółki kapitałowej uchwał na zgromadzeniu wspólników (walnym zgromadzeniu), składane jako załącznik do wniosku do sądu rejestrowego celem wpisu zmian, nie podlega opłacie skarbowej., jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2010 i. VII (...) złożyła do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Pismem z dnia 2 kwietnia 2010 r. nr IBPBI/1/415-303/10/ESZ i nr IBPBI/1/415-303/10/ESZ Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przekazał wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa (7 kwietnia 2010 r. - data doręczenia) do załatwienia zgodnie z właściwością.

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wedle którego, świadczy na rzecz swojego klienta usługi prawne polegających obowiązkowemu wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Jeden ze wspólników wnioskodawcy reprezentuje klienta na podstawie udzielonego pełnomocnictwa ogólnego uprawniającego do reprezentacji we wszystkich sprawach rejestrowych. Od złożonego pełnomocnictwa (lub jego odpisu) uiszczana jest w każdej odrębnej sprawie rejestrowej opłata skarbowa od dokumentu w kwocie 17 zł do organu podatkowego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

W zakresie przedmiotowego zlecenia Wnioskodawca przygotowuje formularze KRS oraz składa wniosek w sądzie rejestrowym. Etap przygotowania dokumentów, które są podstawą dokonania zmian w rejestrze przedsiębiorców KRS, w szczególności protokoły obrad zwyczajnych i nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników spółki z o.o., przygotowuje i doręcza sama spółka. Czasami uchwały na zgromadzeniu podejmowane są przez pełnomocnika, reprezentującego wspólnika. W takich sytuacjach Wnioskodawca dysponuje protokołem obrad, listą obecności oraz załącznikiem w postaci pełnomocnictwa do reprezentowania wspólnika na zgromadzeniach spółki, w szczególności do podejmowania stosowanych uchwał w imieniu wspornika. Wnioskodawca przygotowuje dla spółki formularze KRS i składa uprzednio dostarczone dokumenty w sądzie (także protokół obrad wraz z pełnomocnictwem do podejmowania uchwał w imieniu wspólnika), jednocześnie dołączając swoje pełnomocnictwo wraz z mszczoną opłatą skarbową.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca sformułował następujące pytanie: Czy od dokumentu pełnomocnictwa udzielonego osobie fizycznej (w żaden sposób nie powiązanej z Wnioskodawcą) do podejmowania w imieniu wspólnika spółki kapitałowej uchwał na zgromadzeniu wspólników tej spółki, Wnioskodawca winien uiszczać opłatę skarbową, jeżeli pełnomocnictwo do głosowania na zgromadzeniu wspólników składa do sądu rejestrowego jako załącznik do wniosku o dokonanie zmian w rejestrze przedsiębiorców KRS?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym opłacie skarbowej podlega jedynie pełnomocnictwo udzielone Wnioskodawcy składane do sądu w sprawie dokonania zmian w rejestrze przedsiębiorców KRS. Takie pełnomocnictwo jest bowiem pełnomocnictwem składanym w postępowaniu sądowym, podlegającym opłacie z chwilą złożenia dokumentu. Przytacza treść art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.), zgodnie z którym opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub postępowaniu sądowym. Wnioskodawca powołuje również art. 5 ust. 1 i 2, art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej. Zdaniem Wnioskodawcy dokument pełnomocnictwa uprawniający do podejmowania uchwał w sprawie spółki jest to pełnomocnictwo udzielone do zastępstwa w sprawach regulowania stosunków wewnętrznych spółki. Pełnomocnictwo uprawnia do podejmowania stosownych działań uregulowanych w Kodeksie spółek handlowych, np. wyboru członków zarządu, czy podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Czynności te (podejmowanie uchwał) nie są dokonywane w postępowaniu sądowym, nie należą również do spraw z zakresu administracji publicznej.

Pełnomocnictwo doręczane Wnioskodawcy jako załącznik do protokołu obrad zgromadzenia spółki kapitałowej nie jest pełnomocnictwem składanym celem przeprowadzenia postępowania o rejestrację zmian w KRS. Ma natomiast charakter potwierdzający, że uchwały w spółce zostały zgodnie z prawem podjęte przez uprawniony podmiot.

Wnioskodawca z ostrożności wskazał, że nawet gdyby przyjąć, że w opisanym przypadku należna jest opłata skarbowa, to nie On jest zobowiązany do jej uiszczenia. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o opłacie skarbowej obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży w przypadku pełnomocnictwa na mocodawcy, pełnomocniku, przedsiębiorcy. Dlatego pełnomocnictwo składane do podejmowania uchwał co najwyżej winien opłacić pełnomocnik, któremu pełnomocnictwo zostało udzielone lub mocodawca. W takich okolicznościach nie znajdzie zastosowania art. 5 ust. 2 ustawy, gdyż wniosek nie jest składany wspólnie przez obu pełnomocników i nie jest wspólnym wnioskiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.) opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii-w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Kodeks spółek handlowych w art. 243 § 1 przewiduje możliwość uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywania prawa głosu przysługującemu wspólnikowi - poprzez pełnomocnika. Podobne uregulowanie w stosunku do akcjonariusza spółki akcyjnej przewiduje art. 412 § 1 k.s.h.

Pełnomocnictwo do głosowania w imieniu wspólnika lub akcjonariusza nie jest pełnomocnictwem udzielanym w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Jest to umocowanie udzielane w związku z prawem wspólnika lub akcjonariusza związanym z udziałem w zgromadzeniu wspólników (walnym zgromadzeniu). Dokonując wykładni przepisu art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej należy zauważyć, że obowiązek podatkowy w zakresie opłaty skarbowej związany jest z "złożeniem" dokumentu pełnomocnictwa. Rozważyć zatem należy czy złożenie każdego pełnomocnictwa w toku postępowania administracyjnego lub prowadzonego przed sądem powoduje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej. Nie ma wątpliwości co do tego, że w przypadku gdy Wnioskodawca zajmuje się obsługą prawną spółek kapitałowych i w ramach tej obsługi konkretna osoba, legitymująca się pełnomocnictwem od osób uprawnionych do reprezentowania spółki, składa wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS (dotyczący działalności spółki), to niewątpliwie powstaje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa dla tej konkretnej osoby, składanego wraz z wnioskiem. Postępowanie wszczęte wnioskiem toczy się bowiem przed sądem rejonowym. Spełnione są zatem przesłanki wynikające z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej.

Nie ma natomiast racjonalnych przesłanek aby składane wraz z wnioskiem o wpis pełnomocnictwo do głosowania podlegało także rygorom ustawy o opłacie skarbowej. Pełnomocnictwo do głosowania jest tylko jednym z dokumentów składanych wraz z protokołem z obrad. Złożenie tego pełnomocnictwa wraz z protokołami, w przypadku głosowania na zgromadzeniu wspólników (walnym zgromadzeniu), jest obowiązkowe chociażby ze względu na treść art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 z późn. zm.), zgodnie z którym sąd rejestrowy bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa. Niezłożenie pełnomocnictwa do głosowania skutkuje zatem niedokonaniem wnioskowanego wpisu przez sąd rejestrowy. Należy jednak uznać, że pełnomocnictwo do głosowania jest zupełnie innym rodzajem pełnomocnictwa tzn. składanym odpowiednim organom spółki kapitałowej podczas zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia). Dołączenie tego dokumentu do wniosku składanego do sądu rejestrowego celem dokonania właściwego wpisu jest konieczne nie należy traktować jako objęte dyspozycją art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej. Pełnomocnictwo to jest bowiem ściśle związane z uprawnieniami wspólników (akcjonariuszy). Ze względu na powyższe, zdaniem organu podatkowego złożenie pełnomocnictwa udzielonego osobie fizycznej do podejmowania w imieniu wspólnika spółki kapitałowej uchwał na zgromadzeniu wspólników (walnym zgromadzeniu), składane jako załącznik do wniosku do sądu rejestrowego celem wpisu zmian, nie podlega opłacie skarbowej.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl