PL-835-279/BG/07/ST-386 - Obowiązki organów administracji publicznej związane z poborem opłaty skarbowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2007 r. Ministerstwo Finansów PL-835-279/BG/07/ST-386 Obowiązki organów administracji publicznej związane z poborem opłaty skarbowej.

Odpowiadając na pismo nr (...) w sprawie stosowania przepisów ustawy o opłacie skarbowej przez organy administracji publicznej wykonujące czynności podlegające tej opłacie, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Stosownie do art. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2007 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635, ze zm.) obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od jej przedmiotów w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej powstaje z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku, czyli jest opłatą wnoszoną z góry.

Oznacza to, iż podmiot składający do organu administracji publicznej zgłoszenie lub wniosek o dokonanie czynności urzędowej lub wniosek o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia jest zobowiązany do uiszczenia opłaty skarbowej.

W przypadku dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku bez uiszczenia należnej opłaty skarbowej organ administracji publicznej prowadzący postępowanie stosuje przepisy art. 261 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, ze zm.), a w przypadku gdy postępowanie prowadzone jest na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) - art. 169 tej ustawy.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż choć przepisy ustawy o opłacie skarbowej nie uzależniają dokonania czynności od wniesienia opłaty skarbowej, to przepisy regulujące postępowanie administracyjne (przepisy proceduralne) nakładają na organy administracji publicznej obowiązek wyegzekwowania wszelkich opłat i kosztów należnych na podstawie odrębnych przepisów, w tym również opłaty skarbowej.

Potwierdza to przepis art. 267 Kodeksu postępowania administracyjnego zawierający regulację dotyczącą możliwości zwalniania przez organy administracji publicznej w określonych przypadkach podmiotów od ponoszenia opłat i kosztów, w tym opłaty skarbowej, przy czym zwolnienie z opłaty skarbowej następuje "z zachowaniem" przepisów o opłacie skarbowej. Skoro powyższy przepis, na zasadzie wyjątku, umożliwia organom administracji publicznej zwalnianie z opłaty skarbowej, to regułą jest, iż organy te mają obowiązek jej pobierania.

Przepis art. 11 ust. 1 i 3 ustawy o opłacie skarbowej ma zastosowanie tylko w tych przypadkach, gdy mimo niedokonania zapłaty opłaty skarbowej organ administracji publicznej jest zobowiązany do załatwienia wniosku. Przypadki te zostały określone w art. 261 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2007/4/19