PO 6/K-861-890-5902/97 - Działania zmierzające do poprawy realizacji zobowiązań podatkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 września 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 6/K-861-890-5902/97 Działania zmierzające do poprawy realizacji zobowiązań podatkowych.

W związku z obciążeniem budżetu państwa wydatkami na likwidowanie skutków powodzi powstała konieczność uzyskania dodatkowych wpływów. Dlatego też uważam za konieczne, i czynię za to osobiście odpowiedzialnymi dyrektorów, podjęcie energicznych działań zmierzających do poprawy realizacji podatków należnych od podmiotów, których nie dotknęła klęska powodzi.

W tym celu niezbędne jest zaostrzenie kryteriów przy rozpatrywaniu wystąpień podmiotów gospodarczych o odroczenie płatności bądź rozłożenie zobowiązania na raty i stosowanie tego rodzaju ulg tylko w wyjątkowych wypadkach, a więc w których podatnik znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji płatniczej bądź podejmuje działania zmierzające do poprawienia swojej kondycji ekonomicznej, co w efekcie umożliwi mu zapłatę należności w odroczonym terminie.

Równie ważne jest zdyscyplinowanie urzędów skarbowych w zakresie terminowego wystawiania tytułów wykonawczych, tj. niezwłocznie po upływie okresu niezbędnego do przekazania należności przez banki. Pragnę przy tym przypomnieć, że w przypadku zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa nie jest wymagane doręczenie dłużnikowi upomnienia. Jeżeli więc egzekucja ma być prowadzona w celu ściągnięcia takiego zobowiązania podatkowego, tytuł wykonawczy może być wystawiony w dniu wydania decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego. Pierwsza czynność egzekucyjna nie powinna być jednak podjęta wcześniej niż w dniu, w którym upływa termin do wniesienia odwołania od tej decyzji. Wprawdzie w postępowaniu w sprawach zobowiązań podatkowych obowiązuje reguła, iż wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego nie wstrzymuje jej wykonania, niemniej w słusznym interesie podatników jest umożliwienie im ubiegania się o wstrzymanie wykonania decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego przez organ II instancji.

Niezbędne jest również zdyscyplinowanie urzędów skarbowych w zakresie niezwłocznego podejmowania działań egzekucyjnych we wszystkich przypadkach niedotrzymania terminu płatności oraz stosowania wszystkich możliwych środków egzekucyjnych, aż do całkowitego pokrycia zaległości. Szczególnie konsekwentna i stanowcza egzekucja powinna być prowadzona w stosunku do podmiotów wykazujących trwale złą kondycję ekonomiczną i systematycznie zalegających ze spłatą podatków.

Efekty realizacji przez urzędy skarbowe zadań w zakresie egzekucji administracyjnej będą bardziej niż dotychczas uwzględniane przy ocenie pracy organów podatkowych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/5/12