PSUS/OPBI/423/119/04/IU - Odpowiedzialność za niezłożenie w ustawowym terminie informacji podatkowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/OPBI/423/119/04/IU Odpowiedzialność za niezłożenie w ustawowym terminie informacji podatkowej

Pytanie podatnika

Czy bank jako płatnik może ponosić odpowiedzialność za niezłożenie w ustawowym terminie informacji PIT-11, PIT-40A?

Odpowiedź

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank jako płatnik obowiązany jest na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) sporządzać imienne informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy i przekazywać je podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka. Wątpliwości Banku dotyczą faktu, czy w kontekście art. 80 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U Nr 83, poz. 930, z późn. zm.) płatnik może ponosić odpowiedzialność za niezłożenie w terminie, określonym w wyżej wymienionym art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, informacji PIT-11 i PIT-40a.

W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2003 r. ustawy z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 169 poz. 1387) zmieniającej ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) dodano w powyższej ustawie do art. 82 § 1 pkt 3, rozszerzający zakres stosowania art. 80 przywołanego powyżej Kodeksu karnego skarbowego.

Z treści zapisu art. 82 § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa wynika, że osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

Do informacji podatkowych wskazanych w tym przepisie należą między innymi informacje:

- dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-8B),

- wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach (PIT-8C),

- uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11),

- roczne obliczenie podatku przez organ rentowy / informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy (PIT-40A/PIT-11A),

- wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (PIT-R),

- wysokości przychodu (dochodu) i pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych niemających w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1).

Zatem jeżeli z odrębnych ustaw wynika obowiązek przekazywania informacji podatkowych przez osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, to czyn polegający na niedopełnieniu tego obowiązku wypełnia znamiona czynów zabronionych określonych w art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, iż należy ściśle interpretować termin "informacja" zawarty w treści przepisu art. 82 § 1 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa. W sytuacji, gdy z przepisów odrębnych ustaw wynika, że dane, które mają być złożone w urzędzie skarbowym i przekazane podatnikowi wyraźnie określone są jako "informacja", stanowią one "informację podatkową" w rozumieniu art. 82 § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa i art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl