SP2-738a/033-136/ST-1215/05/BA - Wystawianie tytułów wykonawczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 października 2005 r. Ministerstwo Finansów SP2-738a/033-136/ST-1215/05/BA Wystawianie tytułów wykonawczych.

W odpowiedzi na wystąpienie z dnia 26 lipca 2005 r. w sprawie terminu wystawiania tytułów wykonawczych Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Tryb postępowania wierzycieli należności pieniężnych, przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych, określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. Nr 137, poz. 1541 ze zm.). Zgodnie z § 3 powołanego rozporządzenia, jeżeli należność nie zostanie zapłacona w terminie, określonym w decyzji lub wynikającym z przepisu prawa, wierzyciel wysyła do zobowiązanego upomnienie, z zagrożeniem wszczęcia egzekucji po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia. Jeżeli należność w terminie określonym w upomnieniu nie zostanie uregulowana, wówczas wierzyciel zgodnie z § 5 pkt 1 ww. rozporządzenia wystawia tytuł wykonawczy.

Wystawiając tytuł wykonawczy, *wierzyciel winien jednak mieć na względzie, iż zobowiązany może dokonać zapłaty zaległości wskazanej w upomnieniu w ostatnim dniu od dnia otrzymania upomnienia. Ponadto zgodnie z ustawą - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zapłata podatku (zaległości) może być dokonana gotówką lub w formie polecenia przelewu. Jeżeli zapłata podatku (zaległości) następuje:

* gotówką - za termin zapłaty uważa się dzień "wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,

* w obrocie bezgotówkowym - za termin zapłaty uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

Nie zawsze więc dzień zapłaty podatku (zaległości) przez podatnika jest dniem wpływu środków na rachunek wierzyciela. Sytuacja taka występuje szczególnie w przypadku, gdy zapłata następuje za pośrednictwem Poczty Polskiej lub banku. Zgodnie z ustawą - Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) banki są obowiązane realizować polecenie przelewu dotyczące należności, do których stosuje się przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa, w terminie 5 dni roboczych od dnia obciążenia rachunku bankowego posiadacza tego rachunku. W takich przypadkach nie można więc jednoznacznie stwierdzić w ósmym dniu po doręczeniu upomnienia, że zobowiązany nie zastosował się do wezwania zawartego w upomnieniu.

Należy ponadto zauważyć, iż zgodnie z § 9 ww. rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - wierzyciel przed wystawieniem tytułu wykonawczego winien sprawdzać, czy należność wskazana w upomnieniu nie wpłynęła na jego rachunek bankowy lub za pośrednictwem Poczty Polskiej albo nie została wpłacona bezpośrednio gotówką do kasy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2005/6/24