SP2/N-861-213-667/98 - Egzekucja zobowiązań podatkowych przedsiębiorstw górniczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 grudnia 1998 r. Ministerstwo Finansów SP2/N-861-213-667/98 Egzekucja zobowiązań podatkowych przedsiębiorstw górniczych.

W związku z sygnalizowaną przez Ministra Gospodarki trudną sytuacją finansową spółek węglowych, spowodowaną gwałtownym spadkiem sprzedaży węgla, jak również występującymi opóźnieniami w płatnościach dokonywanych przez odbiorców węgla, którą dodatkowo komplikuje prowadzona przez urzędy skarbowe egzekucja z rachunków bankowych i z wierzytelności pieniężnych z tytułu dostaw węgla, uprzejmie informuję, że uznałem za zasadne wstrzymywanie czynności egzekucyjnych - przy wykorzystaniu art. 23 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161 ze zm.) - prowadzonych w celu dochodzenia zobowiązań podatkowych należnych od przedsiębiorstw górniczych, z wyłączeniem zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, na indywidualne wnioski zainteresowanych podmiotów. W odniesieniu do należności obcych wierzycieli wskazane jest uzyskanie przez wnioskodawców zgody poszczególnych wierzycieli w tym zakresie.

Działanie takie byłoby tym bardziej uzasadnione, że w końcowej fazie prac legislacyjnych znajduje się projekt ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego i gmin górniczych do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej, która zastąpi ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o restrukturyzacji finansowej jednostek górnictwa węgla kamiennego oraz o wprowadzeniu opłaty węglowej (Dz. U. Nr 113, poz. 735 i Nr 160, poz. 1081). Ustawa ta przewiduje szereg rozwiązań, w wyniku których zadłużenie przedsiębiorstw górniczych - po spełnieniu określonych warunków - ulegnie znacznej redukcji, a postępowanie egzekucyjne dotyczące zobowiązań objętych restrukturyzacją ulegnie zawieszeniu do dnia zakończenia postępowania oddłużeniowego.

Zgodnie z projektem tej ustawy restrukturyzacją finansową mają zostać objęte powstałe do dnia 1 kwietnia 1998 r. zobowiązania pieniężne wraz z odsetkami za zwłokę wobec:

1) budżetu państwa - z wyłączeniem zobowiązań z tytułu:

a) podatku dochodowego od osób fizycznych,

b) rat kredytów np budowę kopalń, poręczonych przez Ministra Finansów w imieniu Skarbu Państwa, wraz z odsetkami,

2) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - z tytułu należnych składek,

3) Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - z tytułu należnych wpłat,

4) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej - z tytułu należnych opłat i kar, w części dotyczącej tych funduszy,

5) gmin - z tytułu opłat i kar należnych gminie.

Ostateczny termin składania przez zainteresowane podmioty wniosków do wierzycieli o oddłużenie został w projekcie określony na 30 czerwca 1999 r.

Zatem w przypadku wystąpienia przez zainteresowane przedsiębiorstwa, które będą mogły skorzystać z oddłużenia w trybie tej ustawy, ze stosownymi wnioskami zasadne byłoby wstrzymanie - najdłużej do tego terminu - przez urzędy skarbowe czynności egzekucyjnych dotyczących tych należności, które będą objęte oddłużeniem, przy czym w odniesieniu do należności obcych wierzycieli wstrzymanie to może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu ich zgody przez zainteresowane podmioty.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1999/1/15