Uproszczenie procedury udzielania pomocy finansowej z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2004 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny Uproszczenie procedury udzielania pomocy finansowej z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych.

Z dniem 23 września 2004 r. weszła w życie uchwała nr 20/2004 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zmieniająca uchwałę nr 15/2001 z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie określenia form, trybu i szczegółowych warunków udzielania zwrotnej pomocy finansowej bankom spółdzielczym z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych (z późn. zm.).

Celem zmiany było uproszczenie procedury udzielania pomocy finansowej z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych poprzez rezygnację z konieczności nadsyłania przez banki tzw. "uchwały intencyjnej" walnego zgromadzenia lub zebrania przedstawicieli o przeznaczaniu przez bank, w okresie korzystania z pomocy finansowej, nadwyżki bilansowej zgodnie z ogólnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Uchwała taka lub informacja o terminie jej podjęcia była wymagana od banków na etapie ubiegania się o pożyczkę.

Mając na uwadze aktualne brzmienie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. Nr 119, poz. 1252, z późn. zm.), zgodnie z którym bank w okresie korzystania z pomocy finansowej Funduszu zobowiązany jest przeznaczać nie mniej niż 80% nadwyżki bilansowej na zwiększenie funduszu zasobowego lub rezerwowego, należy uznać, że wystarczająco precyzyjnie określa on sposób postępowania z nadwyżką bilansową. Brak jest więc szerszego uzasadnienia do przedstawiania "uchwały intencyjnej", która byłaby w zasadzie powtórzeniem ogólnie obowiązującego przepisu. W związku z powyższym Rada Funduszu podjęła decyzję o odstąpieniu od żądania wymienionego dokumentu na etapie ubiegania się o udzielenie pomocy finansowej z frbs. Jednocześnie zakres obowiązywania zmienionej uchwały został rozszerzony na banki spółdzielcze, które już korzystają z pomocy finansowej, co oznacza, że Fundusz nie będzie żądał przedstawienia tego dokumentu pomimo wprowadzenia takiego obowiązku do uprzednio zawieranych umów.

Zaniechanie wymogu przedstawiania Funduszowi "uchwał intencyjnych" nie zwalnia jednak banków z obowiązku wynikającego z wymienionego przepisu ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, zgodnie z którym bank spółdzielczy, w okresie korzystania z pomocy finansowej z frbs, przeznacza nie mniej niż 80% nadwyżki bilansowej na zwiększenie funduszu zasobowego lub rezerwowego. Powiększanie pozostałych funduszy, w tym funduszu ogólnego ryzyka, może mieć miejsce wyłącznie w ramach 20% zysku pozostałego do podziału. W celu udokumentowania realizacji wymienionej dyspozycji ustawowej banki zobowiązane są w umowach pożyczek do corocznego przedstawiania Funduszowi stosownych uchwał walnego zgromadzenia lub zebrania przedstawicieli w sprawie podziału nadwyżki bilansowej za konkretne lata obrachunkowe.

Opublikowano: www.bfg.pl