Uznanie praktyk technika farmaceutycznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2010 r. Ministerstwo Zdrowia Uznanie praktyk technika farmaceutycznego.

Zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.) czynności fachowe w zakresie swoich uprawnień w aptece może wykonywać technik farmaceutyczny, który ma dwuletnią praktykę w aptece odbytą w pełnym wymiarze czasu pracy.

Program praktyki, sposób i tryb jej odbywania określa rozporządzenie ministra zdrowia z 17 lipca 2002 r. w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego (DzU nr 126, poz. 1082 ze zm., dalej rozporządzenie).

Praktyka technika farmaceutycznego w aptece obejmuje pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie czynności fachowych, w szczególności polegających na sporządzaniu, wytwarzaniu oraz wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych. W związku z tym ukończenie dwuletniej praktyki przez technika farmaceutycznego stanowi element niezbędny do wykonywania w aptece czynności fachowych polegających na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:

* substancje bardzo silnie działające określone w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski,

* substancje odurzające,

* substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P,

* określone w odrębnych przepisach.

Odnosząc się do wątpliwości, czy okres wypowiedzenia umowy o pracę technikowi farmaceutycznemu w związku z zakończeniem działalności apteki wliczany jest do czasu odbywania dwuletniej praktyki, informujemy, że w opinii resortu zdrowia okres wypowiedzenia tej umowy nie powinien być wliczany do czasu trwania praktyki. Podkreślamy bowiem, że dwuletni okres praktyki technika farmaceutycznego w aptece zrealizowany w pełnym wymiarze czasu stanowi warunek konieczny do wykonywania w niej czynności fachowych, o których była mowa wcześniej.

Zgodnie z rozporządzeniem podstawą wydania zaświadczenia o odbyciu praktyki są wpisy w dzienniku oraz pisemne stwierdzenie opiekuna zrealizowania całości programu praktyki. Zaświadczenie to wydaje kierownik apteki, w której praktykant zakończył realizację całego tego programu. Ponadto rozporządzenie stanowi, że jeżeli technik farmaceutyczny odbywa praktykę w różnych aptekach bądź podczas jej odbywania występują przerwy, opiekun potwierdza te fakty w dzienniku, uwzględniając daty rozpoczęcia i zakończenia okresu ich trwania. Dlatego w opinii Ministerstwa Zdrowia okres wypowiedzenia umowy o pracę, podczas którego technik farmaceutyczny nie wykonuje czynności objętych programem praktyki, nie powinien być wliczany do czasu jej trwania.

Opublikowano: Rzeczposp. PiP 2010/285/7