WPI/200000/43/1083/2014 - Sukcesja stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe, w sytuacji przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1083/2014 Sukcesja stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe, w sytuacji przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedsiębiorcy (...) wyrażone we wniosku złożonym w dniu 10 września 2014 r. w sprawie sukcesji stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe, w sytuacji przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że jest spółką przekształconą, powstałą na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w skutek przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Przekształcenie nastąpiło na zasadach określonych w Planie przekształcania objętym aktem notarialnym z dnia (...) zbadanym przez biegłego rewidenta.

W związku z powyższym z dniem wpisu do KRS tj.:(...) z siedzibą w (...) wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego (...).

Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 553 k.s.h. (...) jako spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego, a w szczególności koncesje, zezwolenia, ulgi oraz zobowiązania wynikające z zawartych umów.

Spółka jako następca prawny przejęła również wszystkich dotychczas zatrudnionych pracowników przedsiębiorcy na zasadach art. 31 1 Kodeksu pracy, więc zatrudnienie jest kontynuowane w niezmienionej formie. Pracownicy zostali tylko poinformowani o zmianach przekształceniowych dotychczasowego pracodawcy.

Zgodnie z przepisami podatkowymi deklaracje podatku dochodowego (PIT - II) pracowników za cały rok 2014 będzie rozliczała spółka jako następca prawny przedsiębiorcy.

Przekształcenie nastąpiło (...) więc wypłata wynagrodzenia za czerwiec 2014 w terminie (...) została już naliczona i wypłacona w całości przez spółkę.

Wnioskodawca poinformował również, ze zatrudnia pracowników jako agencja pracy tymczasowej więc pracownicy faktycznie pracują u różnych pracodawców w różnych firmach i agencja nie ma możliwości rozbicia i rozliczenia ich wynagrodzenia na czas przepracowany w miesiącu lipcu 2014 (w miesiącu przekształcenia) na okres pracy w (...) działalność gospodarcza (...) i za dany miesiąc pracy Wnioskodawca otrzymuje od klientów tylko ogólne zestawienie godzin przepracowanych przez poszczególnych pracowników, ponieważ różnic firmy mają różne harmonogramy czasu pracy i bywa, że różne normy czasu pracy.

W związku z powyższym Wnioskodawca uwzględniając przepisy prawne, przejęcie i kontynuację zatrudnienia pracowników uważa, że ustalona wysokość stopy procentowej dla przedsiębiorcy powinna zostać przejęta przez spółkę jako następcę prawnego. Wnioskodawca sporządzając deklarację rozliczeniową za miesiąc lipiec 2014 r. przyjął wysokość stopy procentowej obowiązującą przedsiębiorcę przekształconego.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej zasad ustalania stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość stopy procentowej składek na ubezpieczenia określa art. 22 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, natomiast zasady różnicowania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe określają przepisy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. nr 167. poz. 1322) wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jaką zobowiązany jest stosować płatnik składek ustała się na okres roku składkowego obejmującego okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku.

Wysokość tej stopy jest ustalana na zasadach określonych powołaną ustawą dla wszystkich podmiotów posiadających status płatnika składek w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (pracodawca w stosunku do pracowników poborowych odbywających służbę zastępczą oraz jednostka organizacyjna łub osoba fizyczna pozostająca z inna osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi).

W' przypadku płatników nowo zgłaszanych, liczbę ubezpieczonych oraz grupę działalności, od których to czynników zależy wysokość obwiązującej ich stopy procentowej, ustala się w oparciu o stan z. miesiąca, w którym płatnik został zgłoszony w ZUS. Oznacza to. że w świetle przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. każdy nowo zgłaszany płatnik składek powinien ustalać dla siebie wysokość obowiązującej go stopy procentowej składki. Ustawa nie daje możliwości odstępstwa od zasady ponownego ustalenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe również w sytuacji, gdy w wyniku zmiany formy prawnej płatnika składek, żaden z czynników wpływających na wysokość składki nie uległ zmianie.

Należy również zwrócić uwagę, iż definicję należności z tytułu składek określa jednoznacznie art. 24 ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że należnościami są składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata. Mówiąc o należnościach ustawodawca odnosi się do określonych świadczeń pieniężnych należnych od płatnika z tytułu pełnienia funkcji płatnika składek za ubezpieczonych, do uzyskania których jest uprawniony Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe, która ma bezpośredni wpływ na wysokość należności z tytułu składek, sama w sobie nie jest należnością z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zatem nie może być postrzegana jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego.

Powyższe oznacza, że do wysokości stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, na podstawie których należności z tytułu składek przechodzą na następcę prawnego, ponieważ wysokość stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe nie jest należnością z tytułu składek, a w myśl art. 31 ustawy systemie ubezpieczeń społecznych przepisy ordynacji stosuje się do należności z tytułu składek.

Ponadto obowiązek posługiwania się w danym roku składkowym określoną wysokością stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez danego płatnika składek nie może być postrzegany jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego, ponieważ obowiązek posługiwania się określoną wysokością stopy procentowej składki, ustaloną na zasadach wskazanych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wynika wprost z przepisów tej ustawy i nie jest to prawo czy uprawnienie przysługujące danemu płatnikowi.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wysokość stopy procentowej dla przedsiębiorcy powinna zostać przejęta przez spółkę jako następcę prawnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z. art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl