Bełczącki Robert Marek, Badanie dopuszczalności skargi o wznowienie ze względów przedmiotowych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Badanie dopuszczalności skargi o wznowienie ze względów przedmiotowych

Badanie dopuszczalności skargi o wznowienie ze względów przedmiotowych

Badanie dopuszczalności skargi o wznowienie ze względów przedmiotowych

Według art. 410 § 1 k.p.c., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, skargę niedopuszczalną lub nieopartą na ustawowej podstawie. Dopuszczalność skargi zależy m.in. od substratu zaskarżenia skargi o wznowienie.

Badanie dopuszczalności skargi o wznowienie ze względów przedmiotowych sąd przewodniczący skład orzekający sąd przewodniczący skład orzekający skierowanie skargi na posiedzenie niejawne celem jej odrzucenia skierowanie skargi do rozpoznania czy zaskarżone orzeczenie wydane zostało na skutek skargi o wznowienie? czy podstawę skargi stanowi naruszenie, które było albo - przy zachowaniu przez stronę należytej staranności - mogło być przedmiotem rozpoznania przed prawomocnym zakończeniem postępowania? czy skarga została oparta na podstawie wznowienia określonej w art. 4011 k.p.c.? czy zaskarżone zostało postanowienie kończące postępowanie? wpłynięcie skargi o wznowienie czy zaskarżony został wyrok kończący postępowanie? czy zaskarżony został wyrok orzekający unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalający nieistnienie małżeństwa, a choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocnieniu się nowy związek małżeński? czy skarga została oparta na podstawie wznowienia określonej w art. 403 § 1 pkt 2 k.p.c.? czy spełnione zostały przesłanki określone w art. 404 k.p.c.? czy ocena przewodniczącego jest trafna? odrzucenie skargi tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: wpłynięcie skargi o wznowienie

Czynności sprawdzające dopuszczalność wniesionej skargi o wznowienie przed sądem pierwszej albo drugiej instancji, właściwym do wznowienia, wykonuje przewodniczący, za wyjątkiem odrzucenia skargi, co wymaga wydania postanowienia przez sąd.

Krok: czy zaskarżony został wyrok kończący postępowanie?

W myśl art. 399 § 1 k.p.c., w postępowaniu procesowym skargą o wznowienie zaskarżyć można prawomocny wyrok kończący postępowanie.

Jeśli chodzi zaskarżanie wyroku sądu drugiej instancji, w rachubę wchodzi wyrok oddalający apelację albo zmieniający wyrok sądu pierwszej instancji i orzekający co do istoty sprawy, zaś jeżeli chodzi o zaskarżenie wyroku sądu pierwszej instancji - wyrok uwzględniający albo oddalający powództwo, ewentualnie nakaz zapłaty (por. postanowienie SN z dnia 4 stycznia 1973 r., I CZ 152/72, OSNC 1973, nr 7-8, poz. 143, LEX nr 1543).