Kidyba Andrzej, Dobrowolne umorzenie akcji

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.
Autorzy:

Dobrowolne umorzenie akcji

Dobrowolne umorzenie akcji

Dobrowolne umorzenie akcji

Procedura ma na celu przedstawienie zasad dobrowolnego umorzenia akcji.

Dobrowolne umorzenie akcji sąd rejestrowy sąd rejestrowy umorzenie dochodzi do skutku czy zarząd złożył wniosek o wpis w terminie? umorzenie nie dochodzi do skutku odebranie wniosku spółka akcyjna spółka akcyjna czy walne zgromadzenie podejmuje uchwałę o umorzeniu akcji? czy uchwała zawiera minimalną treść? obniżenie kapitału zakładowego umorzenie może dojść do skutku czy uchwała została podjęta? czy akcje zostały zbyte w terminie? możliwość zaskarżenia uchwały możliwość dobrowolnego umorzenia akcji nabycie akcji przez spółkę w celu umorzenia uzasadnienie określenie wynagrodzenia termin na złożenie wniosku do sądu rejestrowego podstawa prawna umorzenia procedura konwokacyjna czy statut przewiduje dobrowolne umorzenie akcji? czy zmiany zostały wprowadzone? uchwała została podjęta wadliwie umorzenie nie dochodzi do skutku koniec procedury konieczność podjęcia uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego konieczność zbycia akcji przez zarząd podjęcie uchwały "kierunkowej” konieczność podjęcia uchwały o umorzenia akcji złożenie wniosku o wpis do rejestru i zarejestrowanie obniżenia kapitału zakładowego czy umorzenie następuje za wynagrodzeniem? zaistnienie warunków dobrowolnego umorzenia akcji treść uchwały o umorzeniu akcji konieczność wprowadzenia zmian do statutu brak możliwości umorzenia akcji sposób obniżenia kapitału zakładowego nie tak nie tak nie tak nie tak tak nie nie tak nie tak nie tak

Krok: zaistnienie warunków dobrowolnego umorzenia akcji

Umorzenie dobrowolne jest procedurą prowadzącą do prawnego unicestwienia akcji, która każdorazowo wymaga zgody akcjonariusza i nabycia akcji przez spółkę. Kodeks spółek handlowych nie reguluje precyzyjnie, jak kolejno powinny przedstawiać się poszczególne czynności prowadzące do dobrowolnego umorzenia akcji, przez co przebieg tej procedury nie jest wolny od wątpliwości (por. A. Kidyba, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komentarz, Warszawa 2009, s. 382). Powstają podstawowe problemy: czy najpierw następuje umorzenie, czy też nabycie przez spółkę, w którym momencie spółka nabywa akcje, jakie czynności prawne mogą być podstawą nabycia przez spółkę (A. Kidyba, Komentarz do art. 359 k.s.h., LEX/el. 2013). Przedstawiany model procedury dobrowolnego umorzenia akcji nie jest więc jedyną możliwą ilustracją poszczególnych czynności prowadzących do umorzenia akcji.

Krok: czy statut przewiduje dobrowolne umorzenie akcji?

Umorzenie dobrowolne jest możliwe, jeżeli statut tak stanowi. Postanowienie statutowe ograniczające się do stwierdzenia „akcje mogą być umorzone” należy odczytywać jako możliwość dobrowolnego umorzenia akcji (w przypadku umorzenia przymusowego konieczne jest bowiem ponadto określenie przesłanek i trybu umorzenia).