Musiał Krzysztof J., Objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 10 kwietnia 2020 r.
Autorzy:

Objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2

Objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2

Objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2 (od ang. Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) to wirus należący do grupy koronawirusów, który wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego – COVID-19 (od ang. Coronavirus Disease 2019).

Choroba pojawiła się w listopadzie 2019 r. w środkowych Chinach (prowincja Hubei, miasto Wuhan), po czym rozprzestrzeniła się na inne kraje, wywołując światową pandemię. Rozprzestrzenia się ona drogą kropelkową, zazwyczaj w wyniku kaszlu lub kichania.

Szacuje się, że podstawowa liczba odtwarzania dla COVID-19 wynosi około 2, co oznacza, że każdy człowiek zainfekowany wirusem przekaże go mniej więcej 2 innym osobom (niektóre źródła podają inne wartości, sięgające nawet 5).

Uwzględniając powyższe, niezwykle istotnym jest odizolowanie osób zarażonych. Może w tym pomóc uważne śledzenie objawów, przy czym trzeba pamiętać, że osoba zarażona może zarażać jeszcze przed ich wystąpieniem.

Niniejsza procedura ma na celu pomoc w ustaleniu, czy objawy mogą wskazywać na koronawirusa.

Objawy zarażenia wirusem SARS-CoV-2 potencjalny zarażony potencjalny zarażony pozostałe objawy (!) potwierdzenie  lub wyeliminowanie  COVID-19 (!) podejrzenie  zarażenia wirusem  SARS-CoV-2 gorączka (!) rodzaj kaszlu (!) zmęczenie oraz  bóle mięśni  i stawów trudności z oddychaniem

Krok: (!) podejrzenie zarażenia wirusem SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2 zmienił naszą rzeczywistość i zatrzymał nas w domach, co ma związek z pracą zdalną, przestojem, a w skrajnych przypadkach z utratą pracy.

Niestety nie da się całkowicie odizolować od świata zewnętrznego – niektórzy muszą chodzić do pracy, a wszyscy do sklepu. W efekcie nikt nie ma pewności, czy jest zdrowy – pomocą służą testy na wirusa, ale przeprowadza się je zdecydowanie za mało, a poza tym stwierdzają one stan przeszły (do zarażenia mogło dojść już po zrobieniu testu).

Poza tym wiele osób przebywa na kwarantannie związanej z przyjazdem z zagranicy lub kontaktem z osobą zarażoną – kwarantannę odbywa się w takim przypadku wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.

Siedząc w domach oglądamy telewizję, wchodzimy do Internetu… Tymczasem media bombardują nas coraz bardziej przerażającymi informacjami na temat pandemii, co powoduje, że wpadamy w panikę przy pierwszych objawach przeziębienia.

Okres wylęgania się COVID-19 najczęściej wynosi od 2 do 14 dni, ze średnią długością 5 dni. Dlatego też już po tygodniu bez objawów możemy zacząć się uspokajać.

Uwaga! Ryzyko: Brak objawów zarażenia wirusem SARS-CoV-2 nie oznacza, że nie jesteśmy zarażeni. Należy zatem zachować ostrożność, nawet jeśli czujemy się dobrze i nic nie wskazuje na infekcję.

Krok: gorączka

Najczęstszym objawem zarażenia jest wysoka gorączka. Dlatego należy na bieżąco monitorować temperaturę ciała. Niektórzy pracodawcy wprowadzili obligatoryjne pomiary temperatury przy wejściu na zakład i nie wpuszczają osób, u których termometr pokaże podwyższoną temperaturę (np. co najmniej 37,5°).

Mimo że jest to pomiar biometryczny, czyli przetwarzamy dane wrażliwe w rozumieniu art. 9 RODO, należy uznać, że takie postępowanie jest poprawne. Zwalczenie epidemii jest bowiem dobrem nadrzędnym.