Niewiadomski Zygmunt, Podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 24 września 2023 r.
Autorzy:

Podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego

Podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego

Podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego

Uchwała podjęta przez radę gminy w sprawie przystąpienia do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego stanowi swoisty wstęp do procedury przyjęcia planu ogólnego lub jego zmiany, inicjuje procedurę planistyczną. Przyjęta przez radę gminy uchwała ma charakter aktu wewnętrznego o znaczeniu formalnym, jako że skierowana jest do organu wykonawczego gminy, zobowiązuje bowiem ów organ do przystąpienia do prac planistycznych.

Ustawodawca zdecydował się zdefiniować podmioty, którym przysługuje inicjatywa uchwałodawcza w zakresie zainicjowana prac nad przyjęciem uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego – zob. art. 13i ust. 2 u.p.z.p. Przyjąć należy zatem, iż wprawdzie rada gminy związana jest wnioskiem złożonym przez wskazane art. 13i ust. 2 u.p.z.p. podmioty w zakresie przystąpienia do podjęcia przedmiotowej uchwały, nie jest jednak związana treścią wniosku co ostatecznej treści uchwały. Z wnioskiem w sprawie przyjęcia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego mogą wystąpić również inne podmioty, niż te wymienione w treści art. 13i ust. 2 u.p.z.p., jednakże rada gminy nie jest takim wnioskiem związana.

Organ wykonawczy gminy zobligowany jest podać do publicznej wiadomości informację o przyjęciu ww. uchwały. Podanie do publicznej wiadomości informacji o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego następuje w formach przewidzianych w art. 8h ust. 1 u.p.z.p. Mieć należy na względzie, iż ogłoszenie o przyjęciu uchwały zawierać winno również określenie sposobów i miejsca składania wniosków do projektu planu ogólnego oraz termin ich składania, nie krótszy jednak niż 21 dni od dnia ogłoszenia.

Kopia uchwały rady gminy o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego lub jego zmiany stanowi część dokumentacji prac planistycznych w myśl § 7 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 8.12.2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (dalej r.s.p.p.o.g.).

Krok: zainicjowanie prac ws. podjęcia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego

Przystąpienie do sporządzenia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego następuje z inicjatywy rady gminy, na wniosek organu wykonawczego gminy lub w wyniku zgłoszenia w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, o której mowa w art. 41a ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.).

Analizując przywołany przepis, stwierdzić należy, iż o ile nie wydaje się, aby większe wątpliwości wzbudzała regulacja dotycząca przypisania inicjatywy uchwałodawczej organowi wykonawczemu gminy, o tyle komentarza wymaga uprawnie w tym zakresie przysługujące radzie gminy. Zważyć bowiem należy, że ustawodawca przypisuje inicjatywę uchwałodawczą organowi stanowiącemu gminy – radzie gminy, a nie jego poszczególnym członkom, czy też grupie radnych. Oznacza to, że rada gminy zobligowana jest w trybie art. 14 u.s.g. podjąć uchwałę w sprawie złożenia wniosku o podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego.

Odrębną procedurę zainicjowania prac w sprawie przyjęcia przedmiotowej uchwały przewidują przepisy art. 41a u.s.g. Przywołane przepisy regulują kwestie formalne, które winny być spełnione, aby inicjatywa uchwałodawcza grupy mieszkańców gminy mogła zostać uznana za zgłoszenie w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Przy czym projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzania lub zmiany planu ogólnego zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

Podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego rada gminy rada gminy odrzucenie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego rozpoznanie wniosku czy istnieje konieczność sporządzenia lub zmiany planu ogólnego? podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego wójt, burmistrz, prezydent miasta wójt, burmistrz, prezydent miasta zainicjowanie prac ws. podjęcia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu ogólnego obowiązek przystąpienia do prac planistycznych tak nie

Krok: rozpoznanie wniosku

Rada gminy jest związana wnioskiem podmiotów wymienionych w treści art. 13i ust. 2 u.p.z.p. w sprawie przystąpienia do sporządzenia uchwały o przystąpieniu do sporządzania lub zmiany planu ogólnego. Ustawodawca nie wskazuje jednak terminu, w jakim organ stanowiący gminy byłby zobligowany do rozpatrzenia takiego wniosku. Wyjątkiem jest wniosek złożony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczych, ten wniosek winien stać się przedmiotem obrad rady gminy nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.