Wiśniewski Jarosław T., Protokół z przebiegu rozprawy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 14 marca 2024 r.
Autorzy:

Protokół z przebiegu rozprawy

Protokół z przebiegu rozprawy

Protokół z przebiegu rozprawy

Protokół z przebiegu rozprawy sąd skład orzekający sąd skład orzekający sporządzenie protokołu elektronicznego sporządzenie pisemnego protokołu rozpoczęcie posiedzenia wyznaczonego na rozprawę możliwy sposób utrwalenia przebiegu posiedzenia wyłącznie pisemnie pisemnie oraz za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk pisemnie oraz za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk i obraz po zakończeniu posiedzenia po zakończeniu posiedzenia po zakończeniu posiedzenia po zakończeniu posiedzenia po zakończeniu posiedzenia

Krok: rozpoczęcie posiedzenia wyznaczonego na rozprawę

Rozprawa to posiedzenie jawne, które co do zasady polega na bezpośrednim i ustnym prowadzeniu postępowania przed sądem (T. Wiśniewski, Przebieg procesu cywilnego, Warszawa 2009, s. 180).

W toku postępowania przed sądem danej instancji przeprowadzana jest jedna rozprawa, na którą może składać się jednak wiele posiedzeń.

Patrz również Wyznaczenie i przebieg rozprawy.

Krok: wyłącznie pisemnie

Protokół pisemny spisuje protokolant pod kierunkiem przewodniczącego. Z reguły odbywa się to w ten sposób, że przewodniczący dyktuje protokolantowi treść złożonych wniosków, oświadczeń i zeznań, bądź też protokolant samodzielnie zapisuje treść złożonych wniosków, oświadczeń i zeznań, a przewodniczący na bieżąco czuwa nad sporządzaniem protokołu (np. obserwując zapisywaną treść na ekranie monitora), dyktując protokolantowi niezbędną treść jedynie w razie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Dla zapewnienia sprawnego przebiegu posiedzenia właściwsza wydaje się druga metoda.

Czynności wymagające podpisu strony mogą być zamieszczane w odrębnym dokumencie stanowiącym część protokołu (art. 158 § 1 zd. czwarte k.p.c.).