Kubiak Marcin, Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 stycznia 2021 r.
Autorzy:

Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia

Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia

Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia

Zarówno pozwolenie na budowę (art. 28 ust. 1 p.b.), jak i pozwolenie na wznowienie robót budowlanych (art. 51 ust. 4 p.b.) przyznają adresatom obu decyzji określone uprawnienia i obowiązki. Pozwolenie na budowę przyznaje niejako uprawnienia rzeczowe, a nie osobiste (tj. niezwiązane z daną osobą czy podmiotem, ale z daną „rzeczą”). Decyzje tego typu są wprawdzie adresowane do określonych podmiotów, regulują one, w gruncie rzeczy, sytuację prawną określonego terenu (Z. Leoński, Elementy prawa procesowego w prawie budowlanym. Księga pamiątkowa profesora Eugeniusza Ochendowskiego, Toruń 1999, s. 189–190). Taką cechę ma również pozwolenie na wznowienie robót budowlanych.

Ustawodawca zapewnił możliwość przeniesienia pozwolenia na budowę, a od 2003 r. także pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, w celu skrócenia procesu inwestycyjno-budowlanego. Nabyte uprawnienia są przenoszone po spełnieniu określonych w art. 40 p.b. warunków. Zgoda podmiotu, na rzecz którego decyzja została wydana, przyjęcie przez osobę, na rzecz której decyzja ma być przeniesiona wszystkich warunków zawartych w pozwoleniu oraz złożenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, gwarantują nabywcy uzyskanie decyzji pozwalającej legalnie kontynuować roboty budowlane z pominięciem przygotowania projektu budowlanego (projektu budowlanego zamiennego) i uczestniczenia w postępowaniu administracyjnym.

Ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 443) do art. 40 p.b. został dodany ust. 4. Ustawodawca zezwolił nowym przepisem na przenoszenie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia (art. 30 ust. 1 p.b.), wobec którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu (art. 30 ust. 6–6a p.b.).

Decyzja o przeniesieniu: pozwolenia na budowę, pozwolenia na wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, jest przykładem tzw. decyzji związanej; stwierdzenie, że przesłanki z art. 40 ust. 1 p.b. zostały spełnione, zobowiązuje właściwy organ do zakończenia postępowania w sposób oczekiwany przez podmioty, między którymi ma być dokonane przeniesienie.

W poprzednim stanie prawnym zostało wyrażone stanowisko, że w prawie budowlanym pozostaje luka poprzez nieodniesienie się do odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego. Komentator stwierdził, że brak jest wprawdzie logicznego powodu, aby odmawiać takiej możliwości, ale skoro przepis prawa nie zawiera regulacji w tym przedmiocie, to przeniesienie na inny podmiot decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego jest niedopuszczalne (J. Dessoulavy-Śliwiński [w:] Prawo budowlane. Komentarz pod red. Z. Niewiadomskiego, wyd. 5, Warszawa 2013, s. 487). Rozszerzenie katalogu z art. 40 p.b. tylko o prawa i obowiązki wynikające ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu, potwierdza intencję ustawodawcy o niedopuszczalności przeniesienia na inny podmiot decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego. Począwszy od dnia 28 czerwca 2015 r. możliwe jest przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia.

W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt aktualne orzecznictwo jednolicie dopuszcza, w oparciu o wykładnię systemową łączącą treść art. 40 p.b. z treścią art. 33 ust. 1 p.b., możliwość częściowego przeniesienia pozwolenia na budowę (E. Skorczyńska, W kwestii dopuszczalności częściowego przeniesienia pozwolenia na budowę na podstawie art. 40 Prawa budowlanego [w:] Przestrzeń i nieruchomości jako przedmiot prawa administracyjnego. Publiczne prawo rzeczowe, red. I. Niżnik-Dobosz, Warszawa 2012, s. 523).

Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia uprawniony uprawniony organ administracji wydaje decyzję o przeniesieniu nabycie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane czy uprawniony wnioskuje o przeniesienie? adresat nie zmienia się czy adresat wyraża zgodę na przeniesienie? przeniesienie jest niemożliwe nie tak nie Tak

Krok: nabycie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Definicja legalna prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane została zawarta w art. 3 pkt 11 p.b.

Krok: czy uprawniony wnioskuje o przeniesienie?

Wystąpienie z wnioskiem o przeniesienie decyzji lub zgłoszenia zależy wyłącznie od nabywcy. Przeniesienie jest możliwe zarówno wtedy, gdy roboty budowlane (art. 3 pkt 7 p.b.) nie zostały jeszcze rozpoczęte, jak i w trakcie wykonywania robót budowlanych, ale przed ich zakończeniem.

Do wniosku o przeniesienie nabywca powinien załączyć oświadczenie, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wzór oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (B-3), stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę (Dz. U. z 2016 poz. 1493).