Hudzik Michał, Przewód sądowy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 sierpnia 2023 r.
Autorzy:

Przewód sądowy

Przewód sądowy

Przewód sądowy

Przewód sądowy uczestnicy rozprawy przewodniczący składu oskarżyciel publiczny oskarżony skład orzekający świadek biegły uczestnicy rozprawy przewodniczący składu oskarżyciel publiczny oskarżony skład orzekający świadek biegły odczytanie dokumentów zarządzenie opuszczenia sali przez oskarżonego czy obecność oskarżonego wpływa krępująco na świadka? czy należy wznowić przewód odczytanie protokołów czy wniesiono odpowiedź na akt oskarżenia? możliwość zarządzenia przerwy ewentualne zarządzenie przerwy poinformowanie o odpowiedzi na akt oskarżenia zamknięcie przewodu zarządzenie postępowania dowodowego czy któraś z obecnych stron sprzeciwia się odczytaniu? rozpoczęcie rozprawy pouczenie oskarżonego otwarcie przewodu sądowego złożenie wyjaśnień czy są do przesłuchania świadkowie? czy zachodzi potrzeba uprzedzenia o zmianie kwalifikacji? czy dokumenty te można ujawnić bez odczytania? czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia innej czynności dowodowej czy zarzucany czyn stanowi wykroczenie? czy są do przesłuchania biegli lub specjaliści? rozprawa po przerwie albo po odroczeniu rozstrzyganie w przedmiocie uwzględnienia wniosku czy zachodzi możliwość odczytania protokołów przesłuchań? czy w toku rozprawy ujawniły się braki postępowania? czy oskarżony złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze? ujawnienie dokumentów bez odczytywania rozpoznanie rozszerzonego oskarżenia możliwość odroczenia rozprawy ewentualne badanie możliwości ograniczenia postępowania dowodowego złożenie ew. zeznań lub wyjaśnień przez sprzeciwiających się uczestników uwzględnienie wniosku uprzedzenie o możliwości zmiany kwalifikacji uzupełnienie przewodu czy zaszła potrzeba rozszerzenia oskarżenia usuwanie braków postępowania przygotowawczego przeprowadzenie innej czynności dowodowej rozpoznanie sprawy na podstawie K.p.w. czy zachodzi możliwość odczytania innych dokumentów złożenie zeznań złożenie ustnej opinii tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nIe tak nie tak nie tak nie uwzględnienie nieuwzględnienie tak nie tak nie tak nie ograniczenie rezygnacja z ograniczenia w nieobecności oskarżonego, jeśli krępuje ona biegłego tak nie nie tak tak nie

Krok: rozpoczęcie rozprawy

Rozpoczęcie rozprawy następuje przez jej wywołanie, którego dokonuje protokolant (art. 381 k.p.k.) (zobacz Przebieg rozprawy głównej).

Jeżeli nie ma przeszkód do rozpoznania sprawy, zostaje otwarty przewód sądowy.

Przed otwarciem przewodu sądowego przewodniczący składu orzekającego sprawdza, czy na rozprawę stawili się wezwani uczestnicy - w tym oskarżony, świadkowie, biegli, itd. Świadkom, po sprawdzeniu obecności, przewodniczący składu orzekającego musi nakazać opuszczenie sali rozpraw (art. 384 § 1 k.p.k.). Reguła ta nie dotyczy pokrzywdzonego, który - nawet jeżeli ma złożyć zeznania w charakterze świadka - może być obecny podczas przesłuchania oskarżonego. W takim jednak wypadku, po zarządzeniu postępowania dowodowego, pokrzywdzonego przesłuchuje się w pierwszej kolejności (art. 384 § 2 k.p.k.). Co więcej, pokrzywdzony może zostać zobowiązany przez sąd do obecności na całej rozprawie lub jej części (art. 384 § 3 k.p.k.).

Krok: otwarcie przewodu sądowego

Przewód sądowy rozpoczyna od zwięzłego przedstawienia przez oskarżyciela zarzutów oskarżenia, a jeżeli w rozprawie nie bierze udziału oskarzyciel, czynnosci tej dokonuje przewodniczący składu orzekającego.