Grzegorczyk Tomasz, Przyjęcie apelacji i skierowanie jej na rozprawę

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 15 kwietnia 2016 r. do: 13 marca 2024 r.
Autorzy:

Przyjęcie apelacji i skierowanie jej na rozprawę

Przyjęcie apelacji i skierowanie jej na rozprawę

Przyjęcie apelacji i skierowanie jej na rozprawę

Przyjęcie apelacji i skierowanie jej na rozprawę sąd odwoławczy sąd odwoławczy skierowanie sprawy na rozprawę lub posiedzenie możliwość zwrotu sprawy do sądu pierwszej instancji w celu uzupełnienia uzasadnienia zaskarżonego wyroku w niezbędnym zakresie wezwanie do udziału w rozprawie apelacyjnej otrzymanie akt sprawy kontrola formalna apelacji w sądzie odwoławczym strona nie składająca apelacji strona nie składająca apelacji możliwość złożenia odpowiedzi na apelację otrzymanie zawiadomienia sąd I instancji sąd I instancji otrzymanie sprawy do sporządzenia dodatkowego uzasadnienia zarządzenie o przyjęciu środka odwoławczego zawiadomienie stron i przekazanie odpisów apelacji przekazanie akt sprawy niezwłocznie

Krok: zarządzenie o przyjęciu środka odwoławczego

Zarządzenie o przyjęciu środka odwoławczego jest wydawane przez prezesa sądu I instancji, jeśli apelacja spełnia wymogi formalne. Szerzej zob. Kontrola środka odwoławczego przez prezesa sądu I instancji.

Krok: zawiadomienie stron i przekazanie odpisów apelacji

Sąd pierwszej instancji, gdy przyjmie apelację zawiadamia o tym wszystkie strony, łącznie z tymi wnoszącymi apelację (także prokuratora, obrońców, pełnomocników). Celem takiego zawiadomienia jest poinformowanie stron, że wyrok się nie uprawomocnił i przez to umożliwia im się przygotowanie do postępowania odwoławczego. Odpisy apelacji przekazuje się tylko stronom, przeciwko którym jest kierowana skarga odwoławcza (a więc, gdy prokurator odwołuje się na korzyść oskarżonego, to także tym stronom, które działały w tym samym co on kierunku przed sądem pierwszej instancji). Oczywiście odpis apelacji może pomóc stronie w sporządzeniu odpowiedzi na apelację (zob. art. 428 § 2 k.p.k.). Czynności w sądzie pierwszej instancji są wykonywane przez prezesa sądu (przewodniczącego wydziału lub upoważnionego sędziego - zob. art. 93§ 2 k.p.k.). Zob. T. Grzegorczyk, Kodeks postępowania karnego oraz ustawa o świadku koronnym. Komentarz, Warszawa 2008; J. Izydorczyk, Granice orzekania sądu odwoławczego w polskiej procedurze karnej, Łódź 2010 - passim).