Bartosiewicz Adam, Rozliczenie PCC przez płatnika

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Rozliczenie PCC przez płatnika

Rozliczenie PCC przez płatnika

Rozliczenie PCC przez płatnika

Procedura ma na celu określenie zasad rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych przez płatnika tego podatku.

Krok: dokonanie czynności przed notariuszem

Określone w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 295 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c., czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Co do zasady, w tym podatku obowiązuje zasada samoobliczenia podatku. W pewnych przypadkach wszakże podatek jest pobierany przez płatnika. Dotyczy to sytuacji dokonywania czynności cywilnoprawnej w formie aktu notarialnego. Taka czynność powinna być dokonywana przez podatnika. Jeśli podatnik jest tylko „odbiorcą” oświadczenia składanego w formie aktu notarialnego przez inny podmiot niebędący podatnikiem, to wówczas sam podatnik (a nie płatnik – notariusz) powinien rozliczyć należny podatek. Zob. także wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2016 r., II FSK 1209/14.

Rozliczenie PCC przez płatnika płatnik płatnik informacja o aktach notarialnych do US koniec utrwalenie czynności w akcie notarialnym obliczenie podatku przez notariusza oczekiwanie na wpłatę podatku zapis w rejestrze wpłata podatku do US podatnik podatnik wpłata podatku do notariusza informacja o kwocie podatku dokonanie czynności przed notariuszem koniec kwota podatku

Krok: utrwalenie czynności w akcie notarialnym

Jeśli podatnik dokonuje czynności cywilnoprawnej w formie aktu notarialnego, to wówczas notariusz, przed którym czynność jest dokonywana, jest płatnikiem tego podatku. Jako płatnik jest zobowiązany do obliczenia kwoty podatku, pobrania podatku od podatnika i jego wpłaty do urzędu skarbowego.