Bartosiewicz Adam, Rozliczenie podatku w ramach MOSS (procedura unijna)

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 października 2020 r. do: 30 czerwca 2021 r.
Autorzy:

Rozliczenie podatku w ramach MOSS (procedura unijna)

Rozliczenie podatku w ramach MOSS (procedura unijna)

Rozliczenie podatku w ramach MOSS (procedura unijna)

Procedura ma na celu przedstawienie działań w zakresie rozliczania podatku, jakie powinien podjąć podatnik mający w Polsce siedzibę albo podatnik z kraju trzeciego mający w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności, który świadczy usługi nadawcze, telekomunikacyjne lub elektroniczne na rzecz konsumentów z UE i który w związku z tym założył w Polsce tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (ang. Mini One Stop Shop).

Rozliczenie podatku w ramach MOSS (procedura unijna) podatnik podatnik płatności inne niż w euro? przeliczenie na euro płatność podatku MOSS w Polsce 20. dzień miesiąca po kwartale złożenie deklaracji SMPD także w innym państwie szczegółowy wykaz tak nie tak nie

Krok: MOSS w Polsce

Z dniem 1.01.2015 r. weszły w życie przepisy dotyczące nowych zasad opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz elektronicznych na rzecz konsumentów. Opodatkowanie tych usług może się odbywać tylko w jednym państwie w ramach tzw. MOSS (ang. Mini One Stop Shop, czyli małego punktu kompleksowej obsługi).

W ramach tego systemu usługi telekomunikacyjne, nadawcze radiowe i telewizyjne oraz usługi elektroniczne na rzecz konsumentów mają podlegać opodatkowaniu w państwie usługobiorcy, lecz jednocześnie usługodawca będzie mógł rozliczać podatek należny z tytułu świadczenia tych usług tylko w jednym państwie członkowskim (tam gdzie jest zarejestrowany dla celów podatkowych).

Od 1.01.2019 r. podatnicy, u których całkowita wartość usług elektronicznych, telekomunikacyjnych oraz nadawczych świadczonych na rzecz konsumentów z innych państw członkowskich nie przekroczy w danym roku podatkowym oraz w poprzednim roku podatkowym kwoty 42.000 zł, ustalają miejsce świadczenia dla tych usług na zasadach ogólnych.

Procedura ta ma charakter fakultatywny. Pozostawiona jest uznaniu podatników.

Jedna z tych procedur to tzw. procedura unijna. Są to przepisy odnoszące się do podatników, którzy mają w Polsce siedzibę, ewentualnie są z kraju trzeciego, lecz mają w Polsce (jedyne bądź jedno z wielu) stałe miejsce prowadzenia działalności i w związku z tym zdecydowali się na założenie MOSS w Polsce, jako że świadczą usługi telekomunikacyjne, nadawcze bądź elektroniczne na rzecz konsumentów z UE.

W tym przypadku podatnik rozlicza w danym (wybranym przez siebie) i jednym państwie członkowskim podatek od wszystkich usług telekomunikacyjnych, nadawczych bądź elektronicznych mających miejsce świadczenia w jakimkolwiek państwie unijnym. Tym państwem może być także Polska.

Krok: 20. dzień miesiąca po kwartale

Zgodnie z przepisami deklaracje składane przez podatników w ramach systemu MOSS mają mieć charakter kwartalny. Składane są do 20. dnia miesiąca następującego po kwartale, którego deklaracja dotyczy. Z uzasadnienia przepisów wynika, że składane mają być także deklaracje puste.

Deklaracja ma być składana do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale, także wówczas, gdy jest to sobota lub dzień ustawowo wolny od pracy.