Skubiszak-Kalinowska Irena, Rozpoznanie skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA)

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 marca 2013 r. do: 13 grudnia 2016 r.
Autorzy:

Rozpoznanie skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA)

Rozpoznanie skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA)

Rozpoznanie skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA)

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przysługuje podmiotowi, którego interes prawny doznał uszczerbku w wyniku zawarcia umowy z naruszeniem przepisów ustawy. Wniesienie skargi jest dopuszczalne jedynie w przypadku rzeczywistego, realnego naruszenia (bądź zagrożenia) praw (majątkowych jak i niemajątkowych) obiektywnie przysługujących uczestnikom, które swoje źródło czerpią z treści przepisów ustawy. Interesem prawnym nie jest jedynie interes w zakresie wskazanym przez przepis art. 50 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, ale również pod kątem zgodności z całym systemem prawnym oraz zasadami współżycia społecznego. To strona, która wnosi skargę jest zobowiązana do wykazania uszczerbku w interesie prawnym.

Skarga na czynność koncesjodawcy, polegająca na wyborze najkorzystniejszej oferty, może obejmować swym zakresem wszystkie czynności faktyczne, które poprzedziły ten wybór, tj. wszystkie czynności od momentu złożenia oferty do momentu wybrania najkorzystniejszej. Na czynność wyboru najkorzystniejszej oferty składa się szereg działań koncesjodawcy polegających na: otwarciu ofert, dopuszczeniu oferty do oceny i porównania lub niedopuszczenie ze względu na niespełnienie wymagań określonych w opisie warunków koncesji, porównanie ofert spełniających wymogi, wybór oferty. Charakter podejmowanych działań, a zwłaszcza brak ich wyraźnego wyodrębnienia w u.k.r.b.u. przemawia za przyjęciem, że nie podlegają one odrębnemu zaskarżeniu, lecz powinny być oceniane w przypadku wniesienia skargi na czynność wyboru najkorzystniejszej oferty.

Krok: przyjęcie skargi

Złożenie skargi do WSA rozpoczyna procedurę rozpoznania jej przez właściwy sąd administracyjny.

Krok: rozpoznanie skargi

Celem postępowania ze skargi jest sądowa kontrola poszanowania przez koncesjodawców obowiązujących przepisów prawa w toku postępowania o udzielenie koncesji, która jest realizowana przy wykorzystaniu jednolitej procedury sądowoadministracyjnej uregulowanej przez treść przepisów ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przy uwzględnieniu stosunku procesowego właściwego dla spraw rozpoznawanych przed sądami powszechnymi, opartego na zasadzie kontradyktoryjności i równości stron postępowania.

Sąd powinien rozpoznać skargę niezwłocznie, jednakże nie później niż w terminie 30 dni od dnia przekazania przez koncesjodawcę akt oraz stanowiska w sprawie. Sąd nie może orzekać co do zarzutów i wniosków, które nie były zawarte w skardze. Sąd, uwzględniając skargę, może uchylić czynności podjęte przez koncesjodawcę, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów ustawy, które miało wpływ na wynik postępowania o zawarcie umowy koncesji.

Rozpoznanie skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) WSA WSA uchylenie czynności podjętej przez koncesjodawcę przyjęcie skargi czy skarga została uwzględniona? co orzeka WSA? oddalenie skargi skrócenie okresu obowiązywania umowy nałożenie kary finansowej unieważnienie umowy w całości rozpoznanie skargi tak nie