Krywan Tomasz, Stawka PCC

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2019 r.
Autorzy:

Stawka PCC

Stawka PCC

Stawka PCC

Procedura pozwala ustalić, jaką stawką podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowana jest dana czynność podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem.

Stawka PCC podatnik podatnik czy czynnością jest ustanowienie odpłatnej służebności? nie ma stawki PCC czy umowa dotyczy nieruchomości, rzeczy ruchomej, prawa wieczystego użytkowania lub określonych przepisami praw spółdzielczych? czy spełnione są warunki zastosowania stawki sankcyjnej? stawka PCC wynosi 0,5% czy czynnością jest umowa spółki? stawka PCC wynosi 19 zł stawka PCC wynosi 2% czy czynność została dokonana po 31 grudnia 2018 r.? czy czynnością jest umowa dożywocia? czy czynnością jest ustanowienie hipoteki? czy czynność jest umową sprzedaży? czy zabezpieczana jest wierzytelność o wysokości nieustalonej? czy czynność jest umową pożyczki? czy spełnione są warunki zastosowania stawki sankcyjnej? stawka PCC wynosi 20% stawka PCC wynosi 0,1% czy czynnością jest umowa depozytu nieprawidłowego? stawka PCC wynosi 1% czy czynność jest umową o dział spadku lub umową o zniesienie współwłasności? czy czynnością jest ustanowienie odpłatnego użytkowania? dokonana została czynność podlegająca opodatkowaniu PCC czy czynność jest umową zamiany? czy czynność jest umową wyodrębnienia własności lokali na rzecz niektórych lub wszystkich współwłaścicieli? czy czynnością jest ustanowienie użytkowania nieprawidłowego? czy czynność jest umową darowizny? czy czynność jest umową nabycia własności rzeczy wspólnej lub wspólnego prawa majątkowego albo ich części przez niektórych dotychczasowych współwłaścicieli na dalszą współwłasność? tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: dokonana została czynność podlegająca opodatkowaniu PCC

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych określa art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 295 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c. Z przepisów tych wynika, że podatkowi temu podlegają m.in. następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

d) umowy dożywocia,

e) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

f) ustanowienie hipoteki,

g) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

h) umowy depozytu nieprawidłowego,

i) umowy spółki,

j) umowy nabycia własności rzeczy wspólnej lub wspólnego prawa majątkowego albo ich części przez niektórych dotychczasowych współwłaścicieli na dalszą współwłasność - w części spłat lub dopłat,

k) umowy odpłatnego wyodrębnienia własności lokali na rzecz niektórych lub wszystkich współwłaścicieli.

To, jaką stawką opodatkowane są te czynności określają przepisy art. 7 u.p.c.c.

Dodać należy, że z art. 1 ust. 1 u.p.c.c. wynika także, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany wymienionych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 u.p.c.c.), jak również orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak powyższe czynności cywilnoprawne. Stawki dla takich czynności są takie same jak dla czynności wymienionych powyżej.

Krok: czy czynność jest umową sprzedaży?

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych (zob. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.c.c.).