Skubiszak-Kalinowska Irena, Ustalenie przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Ustalenie przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)

Ustalenie przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)

Ustalenie przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)

Aby w ramach opisu potrzeb i wymagań można było dokonać określenia przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego, należy określić na czym będzie polegało przedsięwzięcie, taką nazwą określono bowiem przedmiot PPP w art. 2 pkt 4 u.p.p.p. Jak czytamy w uzasadnieniu do u.p.p.p. (druk sejmowy nr 1180, Uzasadnienie, s.12) przedmiot przedsięwzięcia stanowić może także kombinację świadczeń takich jak remont, wzniesienie obiektów budowlanych, świadczenie usług, czy wykonanie dzieła. Jak wynika z Analizy rynku PPP za okres od 2009 r. do 31 grudnia 2016 r. jeśli prześledzić skalę stosowania PPP i koncesji w relacji do poszczególnych obszarów zadań publicznych, formuły te najczęściej próbowano zastosować do realizacji przedsięwzięć z zakresu sportu i turystyki (126 postępowań). Drugim, co do liczby wszczętych postępowań, był obszar infrastruktury transportowej (łącznie 63 postępowania).

Z kolei:

– w zakresie efektywności energetycznej wszczęto 36 postępowań, ochrony zdrowia – 31, gospodarki wodno-kanalizacyjnej – 29, usług transportowych – 27, telekomunikacji – 26, energetyki – 22, edukacji – 20, gospodarki odpadami – 18, mieszkalnictwa – 16, kultury – 13, rewitalizacji – 12, budynków publicznych – 10 (zob. Analiza rynku PPP za okres od 2009 r. do 31 grudnia 2016 r., Korbus B. (red.), Warszawa 2016 r., s. 15).

Krok: decyzja o realizacji przedsięwzięcia w PPP

Po podjęciu decyzji o realizacji przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, podmiot publiczny musi określić jego przedmiot i zakres.

Ustalenie przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) podmiot publiczny podmiot publiczny ustalenie przedmiotu PPP decyzja o realizacji przedsięwzięcia w PPP co może być przedmiotem PPP? ustalenie zakresu przedsięwzięcia budowa lub remont obiektu budowlanego świadczenie usług wykonanie dzieła, w szczególności wyposażenie składnika majątkowego w urządzenia podwyższające jego wartość lub użyteczność inne świadczenia

Krok: ustalenie zakresu przedsięwzięcia

Zakres przedsięwzięcia powinien być określony w dostosowaniu do wyników przeprowadzonych analiz prawnych oraz ekonomiczno-finansowych. Partner publiczny powinien zawsze wybrać zakres, który będzie w stanie w ramach wieloletniej umowy sfinansować przy współudziale wybranego partnera prywatnego.