Goldiszewicz Agnieszka, Usuwanie braków wniosku o rejestrację spółki komandytowo-akcyjnej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 grudnia 2022 r.
Autorzy:

Usuwanie braków wniosku o rejestrację spółki komandytowo-akcyjnej

Usuwanie braków wniosku o rejestrację spółki komandytowo-akcyjnej

Usuwanie braków wniosku o rejestrację spółki komandytowo-akcyjnej

Procedura ma na celu przedstawienie przebiegu usuwania braków stwierdzonych na etapie rejestracji spółki komandytowo-akcyjnej.

Usuwanie braków wniosku o rejestrację spółki komandytowo-akcyjnej sąd rejestrowy sąd rejestrowy czy braki zostały usunięte? badanie merytoryczne wniosku spółka trwa nadal odmowa wpisu do rejestru termin na rozpoznanie wniosku czy poprawiony wniosek został złożony w terminie i nie zawiera on braków? czy braki mają usuwalny charakter? odmowa wpisu do rejestru czy usunięto braki? spółka trwa nadal czy braki mogą stanowić podstawę rozwiązania spółki? czy od rejestracji upłynęło 5 lat? otrzymanie wniosku dokonanie wpisu do rejestru usuwanie braków ujawnionych po rejestracji zastosowanie przez sąd środków przymusu brak skutku, jaki ustawa wiąże z wniesieniem wniosku do sądu rejestrowego czy po rejestracji spółki ujawniły się braki? nowy wniosek nie wywołuje skutków od chwili pierwotnego wniesienia czy wniosek zawiera braki? badanie formularzowe wniosku czy usunięto braki? rozwiązanie spółki konwalidujący skutek wpisu czy sąd stwierdza braki? wezwanie do usunięcia braków spółka trwa nadal wydanie zarządzenia o zwrocie wniosku rodzaje termin do usunięcia braków spółka komandytowo-akcyjna spółka komandytowo-akcyjna złożenie wniosku o wpis tak nie nie, ale mają charakter drobnych uchybień nie tak nie tak tak nie nie tak tak nie nie tak nie tak tak nie nie tak jeżeli wniosek jest nieprawidłowo wypełniony lub opłacony brak opłat

Krok: złożenie wniosku o wpis

Spółka komandytowo-akcyjna powstaje z chwilą wpisu do rejestru (art. 134 § 1 k.s.h.).

Uprawnionym i zobowiązanym do jej zgłoszenia do rejestru jest każdy komplementariusz (z art. 26 § 3 k.s.h. w zw. z art. 126 § 1 pkt 1 k.s.h.). Spółka komandytowo-akcyjna powinna zostać zgłoszona do rejestru w terminie 6 miesięcy od sporządzenia statutu (tak: A. Kidyba, Komentarz do art. 134 k.s.h., LEX/el. 2022; T. Bieniek, Utworzenie spółki komandytowo-akcyjnej, Pr.Sp. 2001, nr 12, s. 19).

W kwestii danych i dokumentów podlegających złożeniu do rejestru zob. -procedura tworzenia spółki komandytowo-akcyjnej

Krok: otrzymanie wniosku

Wniosek o wpis rozpoznaje sąd rejestrowy albo czynności w tym zakresie powierza referendarzowi sądowemu (art. 509¹ k.p.c. w zw. z art. 47¹ k.p.c.).