Wiktorowska Ewa, Wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 marca 2013 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autor:

Wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Zgodnie z treścią przepisów p.z.p. zamawiający może żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jest ono rodzajem kaucji przekazywanej przez wykonawcę zamawiającemu w celu ewentualnego zabezpieczenia roszczeń, które mogą powstać w związku z zawartą umową. Funkcją instytucji „zabezpieczenia” jest umożliwienie zamawiającemu zaspokojenia jego roszczeń wynikłych z niewłaściwego wywiązania się wykonawcy z zobowiązania określonego treścią umowy w sprawie zamówienia publicznego, poprzez pokrycie tych roszczeń z kwoty zabezpieczenia bez konieczności występowania na drogę sądową.

Wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy wykonawca wykonawca w gwarancjach bankowych przez ustanowienie zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego w gwarancjach ubezpieczeniowych w wekslach z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej w poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w ustawie o PARP wniesienie zabezpieczenia przyjęcie żądania wniesienia zabezpieczenia w jakiej formie wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy? w pieniądzu w poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przez ustanowienie zastawu rejestrowego na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów zamawiający zamawiający przyjęcie zabezpieczenia żądanie wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy za zgodą zamawiającego za zgodą zamawiającego za zgodą zamawiającego

Krok: żądanie wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Fundamentalną rolą zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest zapewnienie i gwarancja prawidłowej realizacji zamówienia. Zamawiający według własnego uznania może wymagać zabezpieczenia należytego wykonania umowy, albowiem p.z.p., nie obliguje zamawiającego do postawienia tego wymogu. Wybór ustawodawca pozostawił swobodnemu uznaniu zamawiającego udzielającego zamówienia publicznego. Żądanie to jest zwykle zamieszczane już w treści ogłoszenia o zamówieniu i SIWZ. Następnie przesyłane wykonawcy, którego oferta została wybrana za najkorzystniejszą wraz za zaproszeniem do podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Krok: przyjęcie żądania wniesienia zabezpieczenia

Po przyjęciu żądania wykonawca jest zobowiązany do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy najpóźniej do dnia podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego.