Niewiadomski Zygmunt, Wstrzymanie robót budowlanych przy zabytku

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 9 września 2017 r.
Autorzy:

Wstrzymanie robót budowlanych przy zabytku

Wstrzymanie robót budowlanych przy zabytku

Wstrzymanie robót budowlanych przy zabytku

Wstrzymanie wykonania robót budowlanych przy zabytku stanowi istotny środek nadzoru konserwatorskiego pozwalający na szybką reakcję w przypadku zagrożenia wartości historycznych, artystycznych lub naukowych obiektu. Stroną postępowania w sprawie wstrzymania wykonania robót jest inwestor i podmiot posiadający tytuł prawnorzeczowy do zabytku (zob. wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 czerwca 2010 r., I SA/Wa 119/10, LEX nr 643505).

Wstrzymanie robót budowlanych przy zabytku inwestor, podmiot posiadający tytuł prawnorzeczowy do zabytku inwestor, podmiot posiadający tytuł prawnorzeczowy do zabytku możliwość kontynuowania robót budowlanych czy dochowano terminów na wpisanie zabytku do rejestru? wstrzymanie robót celem przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego czy zachowano termin do wydania decyzji legalizacyjnej? brak możliwości kontynuowania robót budowlanych prowadzenie robót budowlanych przy zabytku czy zabytek jest wpisany do rejestru? czy zabytek spełnia warunki wpisu do rejestru? czy roboty prowadzone są bez pozwolenia konserwatorskiego lub niezgodnie z jego warunkami? możliwość wstrzymania robót celem wpisu zabytku do rejestru tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie

Krok: prowadzenie robót budowlanych przy zabytku

Prowadzenie robót budowlanych przy zabytku, bez względu na to czy jest to zabytek wpisany do rejestru czy też nie, objęte jest nadzorem konserwatorskim ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak wynika z art. 3 pkt 8 u.o.z. pojęcie „robót budowlanych” na gruncie u.o.z. jest zbieżne z definicją wynikającą z ustawy - Prawo budowlane.

Krok: czy zabytek jest wpisany do rejestru?

Jakkolwiek uprawnienia nadzorcze nie są uzależnione od wpisania obiektu do rejestru zabytków, to jednak przepisy wprowadzają odmienne normatywne uwarunkowania do wykonywania kompetencji w postaci wstrzymania robót w zależności od tego, czy roboty prowadzone są przy obiekcie wpisanym do rejestru czy też nie.