Kędziora Robert, Wstrzymanie wykonania decyzji w postępowaniu wznowieniowym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 26 stycznia 2021 r.
Autorzy:

Wstrzymanie wykonania decyzji w postępowaniu wznowieniowym

Wstrzymanie wykonania decyzji w postępowaniu wznowieniowym

Wstrzymanie wykonania decyzji w postępowaniu wznowieniowym

W przypadku wznowienia postępowania wstrzymanie wykonania decyzji ma charakter względnie suspensywny. Samo złożenie wniosku o wznowienie postępowania lub też wszczęcie postępowania wznowieniowego z urzędu nie powoduje automatycznie wstrzymania wykonania decyzji, której dotyczy wznowione postępowanie, lecz nakłada na organ obowiązek rozważenia, czy nie zachodzi potrzeba wstrzymania wykonania decyzji. Przesłanki, które organ administracji bierze pod uwagę, oceniając powyższą kwestię, uregulowane zostały w art. 152 k.p.a. Wskazać przy tym należy, że orzeczenie o wstrzymaniu wykonania decyzji może nastąpić zarówno przed wydaniem postanowienia o wznowieniu postępowania, jak i po wydaniu tego postanowienia. Oznacza to, że wstrzymanie decyzji może mieć miejsce zarówno w fazie wszczęcia, jak i w fazie postępowania rozpoznawczego (por. wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 sierpnia 2011 r., II SA/Łd 619/11, LEX nr 864347). Przepisy kodeksu bowiem nie łączą rozstrzygnięcia o wstrzymaniu wykonania decyzji z konkretną fazą postępowania wznowieniowego.

Wstrzymanie wykonania decyzji w postępowaniu wznowieniowym organ organ przekazanie żądania według właściwości badanie, czy okoliczności sprawy wskazują na prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania badanie właściwości organu inicjatywa wstrzymania wykonania decyzji z urzędu pozostawienie bez rozpoznania przyjęcie żądania wstrzymania wykonania decyzji zakończenie czynności badanie wymogów formalnych żądania kto zainicjował postępowanie w sprawie wstrzymania wykonania decyzji? postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji postanowienie o odmowie wstrzymania wykonania decyzji strona strona żądanie wstrzymania wykonania decyzji wskazują nie wskazują właściwy niewłaściwy spełnione niespełnione organ strona

Krok: żądanie wstrzymania wykonania decyzji

Samo złożenie wniosku o wznowienie postępowania nie powoduje automatycznie wstrzymania wykonania decyzji, której dotyczy wznowione postępowanie, lecz nakłada na organ obowiązek rozważenia, czy zachodzi potrzeba wstrzymania wykonania decyzji. Obowiązek taki rodzi wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji złożony przez stronę w fazie wszczęcia postępowania wznowieniowego (np. zawarty w żądaniu wszczęcia takiego postępowania) albo też zgłoszony w fazie postępowania rozpoznawczego.

Krok: przyjęcie żądania wstrzymania wykonania decyzji

Zgłoszenie przez stronę żądania wstrzymania wykonania decyzji w postępowaniu wznowieniowym nakłada na organ obowiązek rozpatrzenia tego wniosku w toku postępowania wpadkowego, które kończy się wydaniem postanowienia w sprawie wstrzymania wykonania decyzji. Na postanowienie to stronie służy zażalenie, chyba że postanowienie wydał minister lub samorządowego kolegium odwoławcze.