Kędziora Robert, Wydanie zaświadczenia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 7 października 2016 r.
Autorzy:

Wydanie zaświadczenia

Wydanie zaświadczenia

Wydanie zaświadczenia

Zaświadczenie jest aktem wydawanym przez organ administracji publicznej na żądanie osoby ubiegającej się o nie, który ma na celu potwierdzenie określonego faktu lub stanu prawnego istniejącego aktualnie lub w przeszłości, znaczącym przy ustaleniu praw i obowiązków adresata (zob. J. Lang [w:] E. Bojanowski, J. Lang, Postępowanie administracyjne. Zarys wykładu, Warszawa 2001, s. 80-81). Zaświadczenie nie przyznaje, nie stwierdza, jak i nie uznaje uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, lecz tylko potwierdza istnienie uprawnienia lub obowiązku uprzednio przyznanego lub potwierdzonego odpowiednio w konstytutywnej lub deklaratoryjnej decyzji administracyjnej lub w innym indywidualnym akcie administracyjnym (wyrok NSA z dnia 1 lipca 2010 r., II OSK 594/10, LEX nr 597715).

Wydanie zaświadczenia organ organ weryfikacja interesu prawnego czy należy przeprowadzić postępowanie wyjaśniające? czy na podstawie posiadanych danych organ może wydać zaświadczenie? czy ubiegający się o zaświadczenie powołuje się na interes prawny w jego uzyskaniu? czy żądanie dotyczy wydania zaświadczenia o określonej treści? postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o zaświadczenie wydanie zaświadczenia pozostawienie bez rozpoznania czy żądanie może być załatwione w postępowaniu w sprawie wydania zaświadczenia? czy przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia faktów lub stanu prawnego? przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w koniecznym zakresie odebranie żądania badanie właściwości organu sprawdzenie wymagań formalnych żądania postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia żądanie wydania zaświadczenia istnieje brak tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie właściwy niewłaściwy niespełnione spełnione

Krok: żądanie wydania zaświadczenia

Zaświadczenia wydawane są na podstawie przepisów działu VII k.p.a. przez organy administracji publicznej w rozumieniu art. 5 § 2 pkt 3 k.p.a. Postępowanie w sprawie wydania zaświadczenia jest wszczynane na podstawie żądania osoby uprawnionej. Prowadzenie postępowania w przedmiocie wydania zaświadczenia bez żądania osoby ubiegającej się w tym zakresie stanowi rażące naruszenie przepisu art. 217 § 1 k.p.a. (wyrok NSA z dnia 15 grudnia 1998 r., I SA 645/98, LEX nr 45634). Do wystąpienia z żądaniem wydania zaświadczenia umocowany jest podmiot, który wykaże, że przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia faktów lub stanu prawnego, albo ma interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia. Żądanie wydania zaświadczenia może być wniesione na piśmie lub ustnie do protokołu; powinno zawierać wskazanie interesu prawnego osoby ubiegającej się o jego wydanie lub wskazywać przepis prawny, w oparciu o który żądanie jest wnoszone (zob. J. Borkowski [w:] B. Adamiak, J. Borkowski, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2009, s. 657). Do żądania wydania zaświadczenia należy stosować przepisy k.p.a. dotyczące podań (art. 63-64 k.p.a.).

Krok: odebranie żądania

Z chwilą odebrania żądania wydania zaświadczenia rozpoczyna się bieg terminu przewidzianego do załatwienia tej sprawy. Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni; także postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia organ powinien wydać w takim terminie (wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 lipca 2012 r., III SA/Kr 1485/11, orzeczenia.nsa.gov.pl). Określony przez ustawodawcę termin na wydanie zaświadczenia ma charakter instrukcyjny, a jego uchybienie nie pociąga dla organu negatywnych konsekwencji w przedmiocie ważności podjętego rozstrzygnięcia (wyrok WSA w Opolu z dnia 26 listopada 2009 r., II SA/Op 320/09, LEX nr 589192).