Ogonowska Adrianna, Wykreślenie z rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2020 r.
Autor:

Wykreślenie z rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami

Wykreślenie z rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami

Wykreślenie z rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami

Przedmiotem procedury jest wykreślenie z rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami, które następuje w drodze decyzji administracyjnej na wniosek podmiotu wpisanego do rejestru albo z urzędu. Uczestnikami procedury są marszałek województwa i podmiot wpisany do tego rejestru.

Wykreślenie z rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami marszałek województwa marszałek województwa pozostawienie wniosku bez rozpoznania wydanie decyzji w sprawie wykreślenia z rejestru czy wniosek spełnia wymogi formalne? wezwanie do uzupełnienia braków formalnych czy braki formalne zostały uzupełnione? (!) inicjatywa  z urzędu przyjęcie wniosku o wykreślenie z rejestru podmiot wpisany do rejestru podmiot wpisany do rejestru czy treść decyzji została zaakceptowana przez adresata? odebranie decyzji w sprawie wykreślenia z rejestru wniesienie odwołania trwałe zaprzestanie wykonywania działalności wymagającej wpisu do rejestru zaakceptowanie decyzji przez adresata (!) złożenie  wniosku  o wykreślenie  z rejestru tak nie tak nie nie tak

Krok: trwałe zaprzestanie wykonywania działalności wymagającej wpisu do rejestru

Podmiot wpisany do rejestru na wniosek może w pewnym momencie trwale zaprzestać wykonywania działalności wymagającej wpisu do rejestru.

Wówczas nałożony zostaje na niego obowiązek złożenia stosownego wniosku do organu rejestrującego.

Pewne wątpliwości może budzić określenie, czym jest trwałe zaprzestanie działalności. Kwestia ta nie została określona w żadnym akcie prawnym, dlatego należy posiłkować się orzeczeniami sądów (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2003 r., II UK 111/03, Lexis Nexis nr 363156 oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 17 grudnia 2003 r., III AUa 1531/03, OSA 2004, z. 9, poz. 22, s. 73.).

Krok: (!) złożenie wniosku o wykreślenie z rejestru

W przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności wymagającej wpisu do rejestru, podmiot wpisany do rejestru ma obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie z rejestru.

Podmiot czyni to przy użyciu formularza elektronicznego o wykreślenie z rejestru za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

Powinien to uczynić w terminie 14 dni od dnia trwałego zaprzestania prowadzenia tej działalności.

W przypadku przedsiębiorców zagranicznych właściwość marszałka województwa oraz tryb składania wniosku o zmianę wpisu w rejestrze został określony w art. 53 ust. 3 oraz 3a u.o.

Pamiętać należy zatem o możliwości złożenia wniosku (fakultatywność zachowania) w przypadku wyznaczenia przez producenta sprzętu autoryzowanego przedstawiciela zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i posiadania przez tego autoryzowanego przedstawiciela wpisu do rejestru. Dotyczy to wprowadzającego do obrotu sprzęt pochodzący od tego producenta sprzętu. Ma to na celu uniknięcie podwójnego wpisu w sytuacji, gdy autoryzowany przedstawiciel posiada wpis do rejestru.

Uwaga! Ryzyko: Odpowiedzialność za niezłożenie wniosku lub złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym

Niezłożenie wniosku mimo trwałego zaprzestania działalności albo złożenie takiego wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny.

Kwestia złożenia wniosku przez wprowadzającego sprzęt wprowadzający do obrotu sprzęt pochodzący od tego producenta sprzętu została określona w art. 60 ust. 1a u.o.