Wiśniewski Paweł, Zabezpieczenie roszczenia przez zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 7 listopada 2019 r.
Autorzy:

Zabezpieczenie roszczenia przez zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Zabezpieczenie roszczenia przez zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Zabezpieczenie roszczenia przez zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Zabezpieczenie roszczenia przez zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu sąd wieczystoksięgowy sąd wieczystoksięgowy wpisanie ostrzeżenia w księdze wieczystej o zakazie zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu sąd skład orzekający sąd skład orzekający udzielenie zabezpieczenia roszczenia przez zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Krok: udzielenie zabezpieczenia roszczenia przez zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia przez zakazanie zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie podlega wykonaniu w drodze egzekucji, a zatem wydawałoby się, że sąd powinien doręczyć je również obowiązanemu (art. 740 § 1 k.p.c.), a uprawnionemu doręczyć dodatkowy odpis postanowienia zaopatrzony z urzędu we wzmiankę o wykonalności (art. 743 § 2 k.p.c.). Ze względu jednak na art. 7523 § 3 k.p.c. sąd, który udzielił zabezpieczenia doręcza postanowienie wyłącznie uprawnionemu.

Ponieważ doręcza się je również właściwej spółdzielni mieszkaniowej (art. 7523 § 3 k.p.c.) we wniosku o udzielenie zabezpieczenia oraz w wydanym przez sąd postanowieniu konieczne jest wskazanie spółdzielni mieszkaniowej, w której zasobach znajduje się lokal, którego ma dotyczyć zakaz zbywania.

Krok:

Postanowienie przesyła się do sądu rejonowego prowadzącego księgi wieczyste na obszarze, na którym położony jest lokal (art. 23 u.k.w.h. oraz art. 606 k.p.c.).