Bełczącki Robert Marek, Zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu

Zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu

Zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu

Postępowanie w przedmiocie zabezpieczenia spadku po cudzoziemcu jest drugim przypadkiem postępowania w przedmiocie zabezpieczenia spadku wszczynanym z urzędu (por. art. 635 § 3 k.p.c.). Wchodzi w rachubę, jeśli składniki spadku po cudzoziemcu pozostały na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a w odniesieniu do spadku sądowi krajowemu nie przysługuje jurysdykcja w myśl art. 1008 k.p.c. Jeśli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pozostał także testament cudzoziemca, sąd krajowy dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia (art. 1139 § 1 k.p.c.). Następnie w drodze ogłoszenia wzywa osoby roszczące sobie prawa do spadku, spadkobierców i wierzycieli spadkodawcy (art. 1140 k.p.c.).

Wezwanie wspomnianych osób ani otwarcie i ogłoszenie testamentu nie następują jednak w przypadku, gdy zabezpieczenie dotyczyć ma jedynie rzeczy znalezionych przy cudzoziemcu, który zmarł w Rzeczypospolitej Polskiej w czasie podróży, a nie miał w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania lub miejsca zwykłego pobytu ani majątku (art. 1142 k.p.c.).

Zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu sąd przewodniczący skład orzekający sąd przewodniczący skład orzekający skierowanie sprawy na rozprawę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pozostały składniki spadku po cudzoziemcu, w odniesieniu do których sądowi krajowemu nie przysługuje jurysdykcja wszczęcie z urzędu postępowania w przedmiocie zabezpieczenia spadku możliwy przebieg postępowania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej cudzoziemiec pozostawił testament skierowanie sprawy na posiedzenie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej cudzoziemiec nie pozostawił testamentu zgłoszenie się wezwanych osób czy roszczenia zgłaszających się osób zostały uprawdopodobnione? wysłuchanie zgłaszających się osób postanowienie o wydaniu spadku właściwemu konsulowi przyjęcie jurysdykcji sądu krajowego na podstawie art. 10991 k.p.c. czy warunek wzajemności został spełniony? postanowienie o wydaniu skadników spadku właściwemu konsulowi otwarcie i ogłoszenie testamentu wezwanie osób roszczących sobie prawa do spadku, spadkobierców oraz wierzycieli spadkodawcy możliwy przebieg postępowania brak zgłoszenia się wezwanych osób postanowienie o wydaniu składników spadku właściwemu konsulowi jedynie w części przekraczającej wartość zabezpieczonych roszczeń czy warunek wzajemności został spełniony? postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia osobom zgłaszającym roszczenia postanowienie oddalające wniosek o zabezpieczenie nie tak tak nie tak nie

Krok: na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pozostały składniki spadku po cudzoziemcu, w odniesieniu do których sądowi krajowemu nie przysługuje jurysdykcja

Zabezpieczenie z urzędu spadku po cudzoziemcu następuje jedynie w tych przypadkach, gdy sądowi krajowemu nie przysługuje jurysdykcja według art. 1008 k.p.c. W przeciwnym wypadku zabezpieczenie spadku nastąpić może z urzędu jedynie po spełnieniu przesłanek z art. 635 § 3 k.p.c.

Krok: wszczęcie z urzędu postępowania w przedmiocie zabezpieczenia spadku

W myśl art. 1139 § 1 k.p.c. o wszczętym z urzędu postępowaniu w przedmiocie zabezpieczenia spadku po cudzoziemcu zawiadamia się właściwego konsula, który może uczestniczyć w postępowaniu. Konsul staje się uczestnikiem z mocy prawa i nie musi zgłaszać swego udziału w sprawie, a jedynie jego obecność nie jest obowiązkowa (por. P. Rylski, Komentarz do art. 1139 k.p.c. [w:] red. H. Dolecki, T. Wiśniewski, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Lex).