Musiał Krzysztof J., Zażalenie na koszty egzekucyjne

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 21 lutego 2021 r.
Autor:

Zażalenie na koszty egzekucyjne

Zażalenie na koszty egzekucyjne

Zażalenie na koszty egzekucyjne

Procedura precyzuje czynności związane z zażaleniem na koszty egzekucyjne.

Zażalenie na koszty egzekucyjne organ odwoławczy organ odwoławczy utrzymanie zaskarżonego postanowienia w mocy rozpatrzenie zażalenia uchylenie zaskarżonego postanowienia zmiana zaskarżonego postanowienia strona strona wniesienie zażalenia na wydane postanowienie organ egzekucyjny organ egzekucyjny wydanie postanowienia w sprawie kosztów egzekucyjnych

Krok: wydanie postanowienia w sprawie kosztów egzekucyjnych

Zgodnie z art. 64c § 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2505 z późn. zm.) - dalej u.p.e.a., organ egzekucyjny wydaje postanowienie w sprawie wysokości kosztów egzekucyjnych:

1) na wniosek zobowiązanego złożony w terminie 30 dni od dnia:

a) wyegzekwowania w całości obowiązku, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych, a w przypadku wyegzekwowania w całości obowiązku w egzekucji z nieruchomości - od dnia, w którym postanowienie o przyznaniu własności nieruchomości stało się ostateczne,

b) zapłaty w całości należności pieniężnej, odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych,

c) w którym postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego stało się ostateczne;

2) z urzędu, jeżeli koszty egzekucyjne obciążają wierzyciela niebędącego jednocześnie organem egzekucyjnym, niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wydania:

a) zawiadomienia o przyczynach nieprzystąpienia do egzekucji, jeżeli nie wydano postanowienia o nieprzystąpieniu do egzekucji,

b) postanowienia o nieprzystąpieniu do egzekucji,

c) postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego,

d) postanowienia o zakończeniu egzekucji, o którym mowa w art. 62f § 1 u.p.e.a. (wydawanego, gdy dalsze prowadzenie egzekucji jest niemożliwe, niecelowe lub jeżeli jest oczywiste, że nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów tej egzekucji).

Na postanowienie w sprawie kosztów przysługuje zażalenie.

Zauważyć należy, że obecnie wniosek o wydanie postanowienia w sprawie wysokości kosztów egzekucyjnych nie jest poprzedzony wydaniem zawiadomienia w tym przedmiocie. Tryb uzyskiwania postanowienia został dzięki temu znacznie skrócony.

Krok: wniesienie zażalenia na wydane postanowienie

Zgodnie z art. 17 u.p.e.a., co do zasady, rozstrzygnięcie i zajmowane przez organ egzekucyjny lub wierzyciela stanowisko w sprawach dotyczących postępowania egzekucyjnego następuje w formie postanowienia.

Zażalenie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżane postanowienie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia.