Piaskowska Olga Maria, Zgłoszenie się spadkobierców na skutek ogłoszenia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 listopada 2023 r.
Autorzy:

Zgłoszenie się spadkobierców na skutek ogłoszenia

Zgłoszenie się spadkobierców na skutek ogłoszenia

Zgłoszenie się spadkobierców na skutek ogłoszenia

Krok: zapewnienia spadkowe są niewystarczające

W zapewnieniu zgłaszający się spadkobierca powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome:

1) o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi;

2) o testamentach spadkodawcy.

Zapewnienie nie może zastąpić dowodów stwierdzających przejście praw spadkowych na osoby wskazane przez wnioskodawcę (por. orzeczenie SN z dnia 30 listopada 1960 r., II CR 917/60, OSPiKA 1961, z. 7-8, poz. 220).

Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia powinien uprzedzić składającego zapewnienie (art. 671 § 3 k.p.c.).

Zapewnienie podlega ocenie sądu orzekającego według reguł określonych w art. 233 § 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.; uznanie zapewnienia następuje po rozważeniu jego treści.

W myśl art. 672 k.p.c., jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, w szczególności gdy nie udało się ustalić spadkobierców, o których mowa w art. 669 zdanie drugie k.p.c., postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie.

Patrz także komentarze zamieszczone w schemacie:

Ustalanie przez sąd, kto jest spadkobiercą.

Krok: wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie

Jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, w szczególności gdy nie udało się ustalić spadkobierców, o których mowa w art. 669 zdanie drugie k.p.c., postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie. W myśl art. 673 k.p.c. ogłoszenie powinno zawierać:

1) imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy;

2) datę śmierci spadkodawcy;

3) wskazanie majątku pozostałego po spadkodawcy;

4) wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu trzech miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Ogłoszenie umieszcza się w piśmie poczytnym na całym obszarze Państwa i podaje publicznie do wiadomości w ostatnim miejscu zwykłego pobytu spadkodawcy na tym obszarze, w sposób w miejscu tym przyjęty.

Zgłoszenie się spadkobierców na skutek ogłoszenia spadkobiercy spadkobiercy w ciągu 3 miesięcy zgłoszenie się spadkobierców możliwy przebieg postępowania niezgłoszenie się spadkobierców sąd spadku sąd spadku wyznaczenie rozprawy wydanie postanowienia w sprawie o stwierdzenia nabycia spadku zapewnienia spadkowe są niewystarczające wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie